Een Gevecht der Veldartillerie SCHEMATISCHE VOORSTELLING aan de hand van het nieuwe „Exerzier-Reglement." Tegenwoordig, nu het krijgsspel overal van veel belang geacht wordt, zal een groot gedeelte van onze lezers belangstellen in de wijze, waarop het gevecht van de Veldartillerie zich in verband met de nieuwe reglementen afspeelt. Wij kiezen voor onze voorstelling een manoeuvredag van eene Duitsche divisie (overgenomen uit de „Neue Militarische Blatter"). Eene door Cavalerie en Artillerie versterkte Infanterie-Brigade is voor den opmarsch tegen den vijand verzameld. Ter weerszijden van den straatweg ligt de Infanterie. Het bij de Brigade ingedeelde regiment Veldartillerie staat in colonne met eenen (stukken colonne) op den weg. Om het verkeer van enkele ruiters niet te storen, is de linkerzijde van den weg vrijgelaten. De Voorhoede-Cavalerie draaft weg. Met haar rijden twee officiers patrouilles van de Veldartillerie mede ter verkenning van den opmarsch van den vijand en voornamelijk van zijne Artillerie en hare sterkte. Zoodra de Cavalerie voeling met den vrijend heeft gekregen, buigen deze Art. patrouilles aan beide zijden van den weg af en rijden zij aan op hooge punten, van waar uit een goed overzicht te verwachten is. Achter den hoogterand wordt afgezeten en voorzichtig sluipt de aan voerder, bewapend met zijn prismakijker, naar boven om waar te nemen. In de verte ziet hij den vijand aanmarcheeren en stelt vast, dat in zijn hoofdmacht ongeveer zes batterijen aanwezig zijn. Vlug is een overeenkomstig bericht aan den regiments-commandant op papier gesteld en afgezonden. Intusschen blijft de patrouille waarnemen. De regiments-commandant is ais oudste Art. officier comdt. van de Artillerie en rijdt als zoodanig naast den commandant van het geheel bij de voorhoede. Van het ontvangen bericht geeft de Art. van

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 176