158 paalde vakken toegewezen, d. w. z. gedeelten van het terrein, welke zij moeten waarnemen. Daar bericht een waarnemer het te voor schijn komen van de vijandelijke Inf. spits uit het tegenoverliggende bosch. De nu volgende bevelen zijn „bijna gedekte stelling inne men" en „afstand op de kaart 3000". De stukken worden nu zoover vooruit gebracht, dat zij nog juist tegen waarneming gedekt staan, maar de richting op den vijand, welke nog niets van het dreigende on heil vermoedt, door middel van het verlengde richtvlak direkt genomen kan worden Opdat de stelling niet door te vroeg schieten verraden zal worden en de vijand tijdige tegenmaatregelen zou kunnen ne men, is gelast met de vuuropening tot het desbetreffende bevel te wachten. Bij den afdeelingsstaf staat de adjudant aan den kijker en neemt waar. Zooeven is de voortroep van de vijandelijke voorhoede te voor schijn gekomen, nog loont het niet het gevecht te beginnen, eerst zoodra de hoofdtroep zichtbaar is, geven de seinvlaggen het teeken „vuur openen" en nu gaat het er op los. In den aanvang lang zaam, daarna echter, zoodra de grenzen gevonden zijn, wordt de ver raste tegenstander door „groepenvuur" met een denkbeeldigen hagel van lood en ijzer overstelpt, waardoor hij zware verliezen lijdt. Om de verliezen te verminderen verlaat de vijand den weg, zoekt dek king in het terrein en lost zich op in open tirailleurliniën, waarte gen zich nu de eigen Infanterie ontwikkelt. De bij de hoofdmacht ingedeelde afdeeling van het regiment Veld- art. is ondertusschen naar voren gekomen en staat opgelegd, in het terrein gedekt, klaar om van uit eene daarvoor geschikte stelling in vereeniging met de reeds vurende afdeeling den strijd tegen de te verwachten vijandelijke Artillerie op te nemen. Hierop is nu in hoofdzaak de aandacht van den Art.-comdt. ge richt. Opmerkzaam kijken de waarnemers naar de tegenover lig gende hoogten uit, terwijl de batterijen de vroeger aangegeven doelen onder vuur houden. Daar komt een ordonnans aanrennen en brengt van de vooruitgeschoven Art.-patrouille het bericht, dat door den vijand achter de hoogte Noordelijk van het bosch Art. stellingen verkend worden. Een medegegeven schets sluit eiken twijfel uit. De kijkers worden op de bedoelde hoogten gericht, de achtergehou den afdeeling in stelling gebracht en de richting op den te ver wachten vijand genomen. Daar ziet men in zijne stelling enkele

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 178