159 hoofden opduiken, ook ziet men het geschitter van een bandulair. Nog steeds schijnen het echter de verkennende vijandelijke aanvoer ders te zijn. Eindelijk worden dichte stofwolken zichtbaar. Geen twijfel meer. De vijand brengt zijne Art. daar in eene gedekte stelling, want open of even gedekte stellingen zijn voor hem door onze reeds vurende batterijen onmogelijk. Een kort teeken met de vlag is voor de reeds te voren ingelichte batterij-comdten voldoen de, en in oorlogstijd zouden de stukken met kanonterugloop dood en verderf verspreiden. Op het oogenblik van het opleggen is zelfs de best gepantserde batterij kwetsbaar. Daarom boet de vijand reeds in het begin een gedeelte van zijne gevechtskracht in en beslist de scheidsrechter, dat wij na een langdurig gevecht het vuuroverwicht hebben. Gele vlaggen met een zwart kruis in het midden, de verliesvlaggen, bij den vijand maken dit resultaat aan de overige troepen kenbaar. Nu komt frisch leven in de voorwaartsche beweging van de Inf. Deze weet, dat de art. succes heeft gehad en haar met volle kracht zal ondersteunen. Art. officieren liggen vooraan in de tirailleurlinie en berichten achterwaarts, welke plaats bij den vijand door de eigen Inf. als hoofd-aanvalspunt gekozen is. Daarop wordt het vuur van eene geheele afd. gericht, terwijl de andere de geschokte vijandelijke Art. in bedwang houdt, Roode schijven bij eerstgenoemde afdeeling melden, dat deze op Inf. schiet. De stukken zjjn in een open stelling vooruit gebracht en beheerschen nu het geheele voorterrein. Eene batterij is nog meer voorwaarts ingezet en strijdt schouder aan schouder met de Inf. De scheidsrechters zien de vereenigde vuur- werking van de beide wapens en laten den nu doorgezetten storm aanval gelukken. De vijand trekt terug, de overwinnaar bezet de genomen stelling. De vervolging begint. De mooiste maar ook de moeilijkste taak voor de Veldartillerie. Het geldt hier den wijkenden vijand de laatste moreele en physieke kracht te ontnemen. Hier voor is de Veldart. in vereeniging met de Cav. het meest geschikt, daar zij groote, ver reikende vuuruitwerking en snelheid in zich vereenigt. Een afdeeling legt dadelijk op en volgt in draf en galop de aanvoerders naar de nieuw verkende stelling. In batterij-colonnes slingert zij zich door het terrein, nabij de stelling wordt opgemar cheerd en in „linie" stelling genomen. In het begin van den dag

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 179