160 werd stelling genomen door „flankmarsch in stukken-colonne omdat men ongezien in stelling komen wilde. Nu echter gebruikt men „opmarsch" en „linie", daar men dan sneller in stelling komt; maar nu worden de paarden zichtbaar wanneer men de stukken op de hoogte brengen wil. Dekking is echter niet meer noodzakelijk, daar de tegenstander teruggeworpen en zijne Art., welke uit opna mestellingen den terugtocht zocht te dekken, sterk geschokt is; zoodra uit de nieuwe stelling het vuur geopend is, gaat de andere afdeeling ook naar voren. De Inf. volgt. Daarna snelt de Art. onder dekking van Cav. voorwaarts en laat den terugtrekkenden vijand niet tot rust komen. In den oorlog wordt zoolang vervolgd, tot de tegenstander vernietigd is of uitputting van man en paard aan verder vooiwaartsgaan paal en perk stelt. Bij manoeuvres grijpt de leider in en brengt de voor- waartsche beweging tot staan. Voorposten worden uitgezet en onder hunne dekking wijst het legeringsbevel den troepen de bivakplaatsen aan. De Art. wordt gelegerd aan de van den vijand afgekeerde zijde. Afdeelingsgewijze wordt gebivakkeerd. Elke batterij krijgt hare plaats, de stukken wor den afgespannen, de lijnen daar tusschen gespannen en de vermoeide paarden in deze stallen gehalsterd bevestigd. Nadat man en paard honger en dorst gestild hebben, bedekt diepe rust de slapenden, totdat de ochtendschemering tot nieuwe werkzaamheid roept. KORTING OP PENSIOENEN (zie blz. 78 Afl. 1). De Heer Wiessing heeft 10 December j. 1. in de leeszaal van Oost en West te 's Gravenhage over dit onderwerp zijne ge dichten uiteengezet (zie. art. 24, 25 en 26 Pensioenwet. Ned. Bur- gerl. Ambtenaren). Het slot van het betoog was: „De vraag zal dus beslist worden: of de Rijks Wetgever, die nooit de Indische pensioenen heeft willen vaststellen, waarover indertijd zooveel bij de Indische Officieren te doen geweest is, thans in een artikel van de wet op de Nederlandsche pensioenen, een korting moet blijven voor schrijven op de door den Koninklijken Wetgever vastgestelde en op de nog vast te stellen pensioensbepalingen." Als een uitvloeisel van deze vergadering is het volgende adres verzonden

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 180