163 alleen overhouden de deelen, die nimmer door den man uiteen- of afgenomen worden, gemerkt (a). Het hoofdstuk „Onderhoud der "Wapening" heeft eene geheele verandering ondergaan als gevolg van de in den laatsten tijd gege ven voorschriften omtrent reiniging, enz. waarmede men hoopt de slijtage van onze gewezen, die bedenkelijke afmetingen ging aannemen, te voorkomen. Ook is het materieel voor kamer schietoefeningen" (als zijnde uit den booze!) verdwenen. Even zoo de beschrijving van de zeer vreedzaame „hoorn met snoer, trom en toebehooren en stok tot staftamboer", behoorende deze minder thuis in een Wapenvoorschrift, maar wel in ons muzikale voorschrift, de Tamboers- en hoornblazersschool. Het hoofdstuk „vullen van den patroonhouder" is aangevuld met een „prentje", de eenige illustratie in dit voorschrift en hetwelk moet dienen ter verduidelijking van den tekst. Het geheele voorschrift maakt een zeer gunstigen indruk, is be langrijk kleiner dan het vorige en o. i. duidelijker en doelmatiger. Hopen wij dat schaar en lijmpot er voorloopig met hunne grijpvingers van zullen afblijven. 3e. Soerat pengadjaran Pionieren bergoena akan In fanterie. De eersteling van de maleische editie der nieuwe Infanterieregle- menten. Het nieuwe Pioniervoorschrift, tot de kleinst mogelijke afmetingen teruggebracht, is opgenomen in het programma van kennis van het Inlandsch kader zoodat deze categorie militairen thans haar „leer boek voor pionier- en versterkingskunst" heeft gekregen. Over 't algemeen wordt aan het maleische gedeelte der Infanterie- voorschriften en reglementen veel te weinig zorg besteed. De meeste ontbreken geheel of zijn verouderd. Laten wij hopen, dat daarin thans eene verandering ten goede is ingetreden, waartoe o.i. met de nieuwe serie reglementen het gunstige tijdstip daar is. Bij het doorbladeren trof het ons, dat het Maleisch bijzonder duidelijk is en in dat opzicht gunstig afsteekt bij vorige vertalingen, die wellicht uit schooner grammaticale zinswendingen en uitdruk kingen samengesteld, evenwel èn voor Europeanen èn voor Inlanders meermalen onbegrijpelijk waren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 183