164 - Bij de vertaling hebben, naar wij vernamen, ook eenige Inlandsche militairen van verschillenden landaard een stem in het kapittel gehad, zoodat er eenige waarborg bestaat, dat de tekst ook werkelijk door het Inlandsche deel van ons Leger zal begrepen worden. Of dit het geval zal zijn met de overigens zeer net afgewerkte, duidelijke en correcte figuren, meenen wij te moeten betwijfelen De Maleische uitgave van den „Leidraad Velddienst voor Onder officieren en korporaals", die o.i. veel urgenter is dan boven besproken voorschrift, kan wellicht in de maand Februari verschijnen. ALGEMEENE VOORSCHRIFTEN VOOR COLONNES EN PATROUILLES. Hoewel reeds in Januari 1907 bij circulaire Ho. 9 door den Civ. en Mil. Gouverneur van Celebes uitgegeven, bleven zij uit den aard der zaak slechts in een kleinen kring bekend. Nu het patrouil leeren en wat daarmede in verband staat, in den laatsten tijd tot heftig geschrijf in de dagbladen heeft aanleiding gegeven, is een plaatsing in dit tijdschrift niet ondienstig om verkeerde denkbeelden aangaande de wijze van optreden „buiten", zooals die gewenscht wordr, weg te nemen. Doel van het patrouilleeren. 1. Het patrouilleeren in eene landstreek, waar het algemeen gewapend verzet is gebroken, moet den nieuw geordenden binnenlandschen toestand bevestigen en gestadig nader brengen tot het einddoel', n. 1. dat voor de uitoefening van het gezag de steun van de militaire macht kan worden ontbeerd. Dat dit einddoel spoedig worde bereikt is zoowel in het belang van de inlandsche bevolking als van den Staat. Daarom behoort de patrouil- ledienst tot de gewichtigste werkzaamheden der tijdelijke militaire bezettingen. Taak der patrouilles. 2. Naar gelang van de omstandigheden kan aan de patrouilles het volgende worden opgedragen a. het opsporen, vervolgen, opvatten en bij verzet of vlucht het ge wapenderhand onschadelijk maken van vijandige hoofden of raddraaiers van verzet met hun gewapenden aanhang van rooverbenden en andere voor orde en rust schadelijke elementen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 184