167 De rijstvoorraad bij den man moet telkens waar gelegenheid bestaat worden aangevuld. Het noodige voor de voeding wordt waar mogelijk door den patrouille-commandant van de bevolking gekocht. Waar zulks niet mogelijk is, omdat de bevolking vijandig is, mag het genomen worden. Betaling geschiedt bf contant of op bons. Op deze laatste moet steeds de plaats worden vermeld, waar betaling kan worden verkregen. Van alle verstrekte bons moet nauwkeurig aanteekening worden gehouden. In tijdelijk verlaten kampongs en daar waar verkoop geweigerd wordt, mag voor eigen gebruik op het benoodigde aan levensmiddelen beslag worden gelegd. Van een en ander moet nauwkeurig aanteekening worden gehouden om la ter de betaling van het gebruikte door tusschenkomst van het Bestuur te be werkstelligen. Er behoort met groote strengheid gewaakt te worden tegen het zich door den troep- of treinkoelies toeëigenen of noodeloos bescha digen van eigendommen van de bevolking, ook wanneer deze gevlucht is. Noodelooze vernieling moet daarbij streng worden tegengegaan. Voor brandhout mag nimmer hout van ledigstaande woningen of bij bouwingen worden gebezigd; vruchtboomen mogen niet omgekapt worden. Over alle voorraden in vijandelijke nederzettingen of schuilplaatsen van kwaadwilligen kan vrijelijk worden beschikt. Spionnen en tolken. 9. De civiele en militaire gezaghebbers voorzien zooveel mogelijk in de noodige tolken, gidsen en spionnen. De patrouille-commandanten zijn echter bevoegd zich overigens waar en wanneer noodig plaatselijk deze personen toe te voegen. Vaste spionnen en gidsen te gebruiken is meestal niet wenschelijk. In den regel moet men alleen premiën of belooningen betalen als gedane aanwijzingen, overvalling en gevangenneming enz. ten gevolge hebbengehad. Regels gedurende den marsch. 10. Het is de voornaamste taak van ieder officier er voor te zorgen, dat met overleg en toewijding patrouille wordt geloopen. Niet alleen de commandant maar elk man moet oog en oor open hebben en met volle aandacht bij het te bereiken doel zijn. Daarom zullen patrouille-commandanten steeds in het kort opdracht en voorgenomen wijze van uitvoering daarvan aan hunne ondergeschikten mededeelen. Een en ander geschiedt echter eerst op een afgelegen plek ver van bewoonde buurten. Het volgen van verkeerswegen geschiedt slechts bij uitzondering. Regel is, dat patrouilles zich zooveel mogelijk 's nachts geluidloos en ongemerkt door het bedekt terrein bewegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 187