Buitgemaakte wapens. Gevangenen. Vervolledigen van kaarten en inwinnen van gegevens omtrent land en volk. 171 20. Buitgemaakte wapens, preciosa's en goederen moeten worden inge leverd bij het bestuur, dat daarmede handelt overeenkomstig de terzake gegeven of te geven voorschriften. Het medevoeren van geweren mag echter nimmer een belemmering zijn bij het doorzetten van een vervolging. In dit geval moeten de geweren in het terrein worden onbruikbaar gemaakt en in zee of rivieren geworpen worden. "Van achterladers worden de grendels en van voor laders de hanen bij terugkeer in het bivak aan den bivak-commandant ingeleverd. 21. Patrouille-commandanten zijn verantwoordelijk voor het treffen van de noodige voorzorgsmaatregelen ten opzichte van gevangenen. Amok of ontvluchting is altijd een gevolg van zorgeloosheid der bewakers. Bij overnachting nabij bewoonde oorden zij men bedacht op lansaan- vallen, welke het bevrijden van gevangenen ten doei hebben. Meldingen. 22. Van patrouilles voor meerdere dagen of met een belangrijke op dracht uitgezonden, wordt door den commandant een kort rapport ingediend, waarin behalve de bijzondere meldenswaardigheden steeds de rovite der patrouille en de bezochte kampongs behooren te worden vermeld. Belangrijke voorvallen worden waar mogelijk telegrafisch of telefonisch door tusschenkomst van het naastbij zijnde telegraaf- of telefoonstation aan den Civiel en Militair Gouverneur gemeld. Is zulks niet mogelijk dan worden zoo mogelijk schriftelijke berichten verzonden in telegramstijl en bevattende alleen de voornaamste gebeur tenissen. 23. Patrouille-commandanten moeten naar hun vermogen medewerken tot het vervolledigen c. q. verbeteren van bestaande kaarten. Schetsen daartoe door hen vervaaardigd moeten gezonden worden naar het Gewes telijk Militair Bureau te Makasser. In nog weinig bekende streken moeten patrouilles tevens dienstbaar worden gemaakt tot het inwinnen van inlichtingen, betreffende land en volk, als namen van kampongs en hoofdeninrichting van het kampongs- en landschapsbestuur, landschapsgrenzen, voornaamste producten van het land, houtsoorten, aanwezigheid van mineralen, welke en waar enz. I. M. T. 19C8. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 191