172 De desbetreffende aanteekeningen van de patrouille-commandanten wor den door tusschenkomst van de bivakcommandanten aan de civiele gezag hebbers ter verzameling aangeboden. A Igemeene opmerkingen 24. Indachtig, dat de mate van activiteit waarmede gepatrouilleerd wordt, zich afspiegelt in den vooruitgang en de verbetering van den politieken toestand in het patrouillegebied, zullen militaire gezaghebbers en commandanten van mobiele detachementen op de verrichtingen der patrouilles steeds hun volle aandacht gevestigd houden en alle middelen aanwenden opdat met de ter hunner beschikking staande krachten, het grootst mogelijk nuttig effect worde bereikt. Vooral bij kleine geheel zelfstandig optredende afdeelingen is de com mandant de ziel van het geheel en hebben officieren en kader gelegen heid hun beleid en doorzettingsvermogen en in het algemeen hun mili taire waarde en bruikbaarheid te velde te toonen. Voor de jonge officieren is het patrouilleeren de oefenschool voor het verkrijgen van de voor troeponaanvoerders onontbeerlijke eigenschappen. Tegen verzuim, nalatigheid of slapheid van patrouille-commandanten moet met gestrengheid worden opgetreden. Ieder meerdere, welke een en an der, waar ook en onder welke omstandigheden, ontdekt, is verplicht daarvan kennis te nemen en verder het noodige te verrichten. Ook wensch ik, dat de beknopte vermelding van meldenswaardige voorvallen tijdens verrichte patrouilles in de militaire dagboeken mij; beter dan thans het geval is, een beeld geven van het overleg en toe wijding der patrouille-commandanten, hoe deze zich van hun opdracht hebben gekweten. Vooral geldt dit de aanteekeningen, welke veelvuldig op de vermelding van opdrachten volgt n. 1. dat de patrouille (dikwijls verrassend vlug) „onverrichter zake terugkeerde", „de gesignaleerde bende niet aantrof' enz. Met door een schijnvertoon maar door een ernstig en energiek streven om de gestelde opdrachten te volvoeren kan het doel van het militair optreden worden bereikt. 25. De inhoud van deze patrouilleorder behoort aan alle officieren en voor zoover noodig aan het kader bekend te zijn. Makassar 31 Januari 1907. De Civiel en Militair Gouverneur enz., (wg.) SWART.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 192