- 205 leeren en zich daarnaast kan bekwamen in de Rekenkunde, Meetkunde en Aardrijkskunde. Is het aantal Gouv. scholen op het eiland Madoera voldoende en worden daar Inlanders toegelaten, zonder zich te verplichten te goeder tijd de dokter Djawaschool te Batavia te bezoeken? Openstelling van eenige Gouv. scholen op de standplaatsen van de korpsen barisan zou derhalve in de eerste plaats noodig zijn, opdat alle adellijke jongelieden, die zich in de toekomst als adspirant-offlcier zullen doen aanwerven, zich daar kunnen bekwamen voor de toelating tot den cursus. In verband daar mede zou de leeftijd, waarop zij zich bij het korps moeten verbinden zeer laag gesteld moeten worden. Is deze vooropleiding niet mogelijk, dan zullen de a.s. bari- sanofficieren de Eur. lagere scholen op Java moeten bezoeken en nu is het de vraag of de ouders voldoende vermogen bezit ten om de kosten daarvan te dragen. Maar boven en behalve hetgeen hier werd genoemd, eischt de bepaling ad. g van art. 3 der Yoorloopige Regeling ook nog eenige gegoedheid van de ouders of voogden (familieleden) van den adspirant Inl. officier; immers er wordt eene authentieke acte geëischt, waarbij eene borgstelling wordt afgegeven voor de terugbetaling van de opleidingskosten, aan den adspiiant officier besteed, indien deze van den cursus wordt ontslagen, hetzij op verzoek, hetzij om redenen afhankelijk van eigen wil of toedoen. Stelt de Regeering hoogen prijs op goed geoefende en ge schoolde barisanofficieren, dan zou het, uitgaande van de veron derstelling, dat de Madoereesche ouders niet voldoende bezitten om hunne zonen elders dan te hunner woonplaats de scholen te laten bezoeken, misschien overweging verdienen bij de korpsen zelf een cursus in het leven te roepen waar de adspi- rant-officieren een zoodanig voorbereidend onderwijs ontvangen, dat zij met kans van slagen zich kunnen onderwerpen aan het toelatingsexamen voor den cursus. Zou echter eene dergelijke zware taak kunnen worden opge dragen aan de Eur. sergeanten-instructeur bij de korpsen? Waarschijnlijk niet. De Eur. sergeanten, ook al zijn zij instructeurs bij de barisan,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 227