217 Achterhoede. 1. pel. 4de Comp. 9 Bat. Inf. (gemarkeerd) volgde de op plaat 1 aangegeven wegen en werd ten 6 u. 30 v. m. ter hoogte van G-andasoli waargenomen door veldwacht No. 2 W.P., die hiervan bericht zond (bijl. II, 4). In verband hiermede gaf de Brig. Comdt. W.P. den Comdt. der le Comp. 4 Bat last zijne stelling (O.-vak) met de beschik bare troepen (een comp.) te bezetten en zond het bericht 4 door naar den Comdt. van de le Comp. 3e Bat. Inf., die daarop eveneens met zijne comp. in stelling (N.-vak) kwam. De N.-colonne O.P. kwam ten 7 u. v. m. bij den Tanggoeloen, de Artillerie mocht hier volgens den scheidsrechter met het oog op het fort niet verder vooruit. De Infanterie kwam in stelling, zooals op plaat 3, oleaat 2 aangegeven, met opdracht zich op de haar aangewezen punten vast te zetten, ten einde alle ondernemingen van den vijand tegen de houwitserbatt. met kracht tegen te kunnen gaan, terwijl de artillerie gedekt in stelling kwam op den Z. W. uitlooper van den Tanggoeloen (zie plaat 3, oleaat 2 en bijl. II, 5). De Comdt. van het fort (W.P.), die naar aanleiding van bericht 4 den omtrek van den Tanggoeloen zorgvuldig waarnam, ont dekte aldaar de Artillerie der O.P. nog voor deze in stelling kwam, en seinde dit ten 7 u. 30 v. m. aan zijn peilpost te Nangsi en aan den Brig. Comdt. W.P., die zich op den Ringgit bevond (bijl. II, 6). Deze laatste gaf daarop ten 7 u. 45 v. m. den fort-Comdt. en den Comdt. der snelvuurbatt. op den Ringgit bevel, heuvel 500 en het daarachter gelegen terrein onveilig te maken. De fort-Comdt. schoot zich in op heuvel 500 door middel van de zijposten Ringgit en Nangsi, bleef daarna met 1 vuur mond op dien heuvel doorvuren en maakte met een tweede vuurmond Tjisalak-Wetan en omgeving onveilig. Dit vuur werd om 8 u. 10 v. m. geopend en duurde ongeveer 15 min. (lang zaam vuur). De batt. op den Ringgit begon zich reeds ten 7 u. 55 v. m. in te schieten met G. [gewone] op hoogte 500 en hoogte N. W. daarvan. De waarneming der schoten geschiedde door tusschen- I. M. T. 190S. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 239