220 en van de zich op den Ringgit bevindende vijand, batt. tob zwijgen te brengen en zij ook een Inf. aanval niet voldoende zou kunnen voorbereiden en onderstennen. Daardoor lag het in zijne bedoeling om dezen dag niet verder te gaan doch zich op de nu bezette punten, welke hij aanvankelijk gehoopt had gedurende den nacht reeds te kunnen bereiken en bezetten, en door het opheffen van den oorlogstoestand niet kon plaats hebben' te handhaven en hier de toegezegde versterkingen, vooral die van Artillerie af te wachten, om den volgenden morgen tot den aanval op Soemedang over te gaan. De loop van de manoeuvres, die nog dienzelfden dag moesten eindigen, eischte echter reeds nu een beslissenden aanval, waarom de Brig. Comdt. O. P. tot eenen omvattenden aanval op den rechtervleugel van 's vijands stelling te Soemedang besloot met alle nog beschikbare krachten der Z.-colonne, terwijl de N.- coionne door een aanval uit het Noorden zou steunen. De Brig. Comdt. O. P. die zich op dit oogenblik bij zijne Art. in het zadel tusschen den Pangadégan, en hoogte 610 bevond, gaf nu ten 9 u. v. mhet volgende bevel uit aan den Comdt. van het 3de Bat. Inf, die intusschen met de hoofdmacht der Z.-colonne tot Kg. Tjiawi, O. van den Pangadégan genaderd was. „Ruk met uw onderhebbend korps en halve Maréchaussée- Bat. Zuid om G. Pangadégan naar kampongcomplex Oost G. Ringgit op, bezet dezen heuvel en ruk verder op naar Soemedang en Soeseroe. Bergbatt. zal uw opmarsch t. r. t. steunen. G Soeseroe bezet door een batterij". In verband met zijn voornemen verzond de Brig. Comdt. O. P. ten 10 u. 30 v. m. aan de N. colonne de opdracht om tegen het N. front der stelling op te rukken (bijl. II, 8), welk bevel den Comdt. dier colonne echter niet bereikte. De Brig. Comdt. W. P., geene meldingen ontvangende van de N. W,, N. en N. O. fronten zijner stelling omtrent eene nadering des vijands, en daardoor vermoedende, dat deze een aanval en om vatting zijner rechtervleugel beoogde, gaf den Comdt. zijner reserve opdracht om van af den Tendjongnagara eene mogelijke om trekking des vijands om de Zuid waar te nemen, en liet ten 9 u. 20 v. m. 1 Comp. der reserve oprukken naar het O.-vak bij Kg. Dangdeur ter bestrijking van den Sembirpas.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 242