224 kon worden, vlug gepeild en opende ten 11 u 12 v. m. het vuur met 2 batt. Eerst ten 11 u. 48 opende de batt. O.P. in den Panga- dëgan wederom het vuur, hetwelk reeds ten 11 u. 49 m. v. m. beantwoord werd door het fort, waar men natuurlijk vermoedde, dat deze Art. zeer sterk moest zijn, omdat zij na het zware vuur van fort en batt. Ringgit doorstaan te hebben en tot zwijgen te zijn gebracht, wederom haar vuur opende. De batt. op den Ringgit gaf na den afgeslagen aanval op den rechtervleugel met onregelmatige tusschenpoozen strooivuur af op de kampongs aan den voet van den Pangadëgan van 0 300°/00 L. en R. De Brig. Comdt. W.P. zond nu ten 11 u. 30 m. v. m. na het afslaan van den aanval op zijn rechtervleugel de opdracht aan den Comdt. van het O.-vak, alle troepen, die gemist konden worden, naar de reserve te zenden. De Brig. Comdt. O.P. zond ten 12 u. 5 m. naar den Comdt. der 2 comp. Maréchaussee op den Pangadëgan het bevel „Ruk onder achterlating zwakke Artilleriedekking op ter ondersteuning van de aanvalscolonne Z. op G. Ringgit, (recht West van U) en Soemedang." Toen deze comp. daarop de W.-helling van den Pangadëgan afdaalden en de Brig. Comdt. W.P. kort daarop troepenbeweging waarnam bij den N.W.-uitlooper van den Pangadëgan, zond hij 1 comp. van de reserve ter versterking van het N.-vak. Daar de aanval van de N.-colonne echter uitbleef, liet de Leider ten 12 u. 30 v. m. de manoeuvre eindigen, met de beslissing, dat de aanval op Soemedang was afgeslagen. De besprekingen der manoeuvres hadden daarop voor de partij commandanten met hunne onderhebbende officieren plaats in den avond van den 29en Juni, die voor den Leider in den morgen van den 30en Juni. Indien het vergund is eenige algemeene opmerkingen omtrent deze manoeuvres te mogen maken, dan mag in de eerste plaats een woord van lof niet ontbreken aan de Militaire Wielrijders, die, als ordonnansen ingedeeld, zoowel bij de Cav. als bij de Inf. belangrijke diensten verricht hebben en van wie, niettegenstaande in het vrij zware terrein met zijne vele hellingen zeer veel van hen gevergd

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 246