226 een lijn van Tandjong-Sari Soemedang lang 18 K. M. Soemedang Paseh 12 Fort Bodjongdjati,, 4.5 Fort Ran tja Poeroet 6 id. Nangsi 2.5 id. —Ringgit 4 Ringgit Standplaats reserve 1 Totaal 48 K. M. Yan het detachement Artillerie te Soemedang werd derhalve nog 3 K. M. kabel gebezigd. Yoor de verbinding Fort- Bodjongdjati was geen afzonderlijk aan te leggen lijn noodig, daar hiervoor de reeds van Soemedang naar Paseh gaande, genomen werd. Eveneens werd voor de verbinding FortNangsi een gedeelte der lijn Soemedang Tan djong Sari gebruikt. De lijn Tandjong Sari Soemedang lang 18 K.M. werd gelegd van 6.15 11.45 v. m. derhalve de K. M. in 18 m. (In de Eur. legers rekent men bij de Cav. telegraaf minstens 10 m. per K.M. normaal 15 a 20 m. Met kabelwagens 1I2 uur). Het hier verkregen gunstige resultaat was vooral te danken aan de omstandigheid, dat de weg, die in goeden staat ver keerde, gevolgd werd en men weinig bewoonde oorden te door trokken had terwijl daarenboven de weg daalde. Bij het leggen van een kabel door bewoonde oorden toch, is het niet voldoende deze langs den berm van den weg te leggen, maar dient de lijn te worden opgehangen aan boomen enz. hetgeen veel tijd vordert. Zoo eischte dan ook het leggen der kabel van Soeme dang naar Paseh, waarbij zeer veel kampongs moesten worden doorgetrokken, per K. M. meer dan het dubbele van dien tijd. Eveneens was dit het geval, indien men geen wegen kon volgen. De voertuigen konden niet mede en het leggen geschiedde door de manschappen met behulp van den kabelransel, men is daabij geheel afhankelijk van den aard van het terrein. De hiervoren genoemde voertuigen voldeden zeer goed, de hellingen in de wegen leverden geene bezwaren op. Hellingen van 10° werden met een aanloop door de eigen bespanningen genomen, bij die van 11° moesten echter de man-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 248