227 schappen helpen. Bi] het afgaan van hellingen van 6° moest worden geremd. De verbindingen werden door de bevolking eenige malen verbroken, n. 1. 2 maal door doorsnijden en eenmaal door uit trekken van een lasch. Hierbij kwam het voordeel van de zich aan de toestellen bevindende „brommer" goed uit. Deze brommer dient als oproeping en om bij slechte gemeenschap op de lijn nog verbinding te kunnen geven door middel van morseteekens. Wordt derhalve de verbinding ergens, b. v. door doorsnijden verbroken, dan is gewoon telefoneeren niet meer mogelijk, het geluid te zwak, maar geeft de brommer nog geruimen tijd gelegenheid om zich door teekens verstaanbaar te maken, totdat de grond door warmer worden te droog wordt. Wenscht men derhalve eene verbinding deugdelijk te verbreken, dan dient het aanbeveling de einden van den kabel, waar men deze doorsnijdt, een flink eind van elkander te scheiden. Bijzonder goed heeft ook het z. g. Ordonnanztoestel, hetwelk de verbinding van den Ringgit met de reserve vormde, voldaan. Dit toestel wordt speciaal voor elk wapen voor het vervoer ingericht, is zeer handig en werkt uitstekend (zie Wetenschap pelijk Jaarbericht 1905 1906 van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap blz. 330 en volg.). Naar ik vermeen is het hij deze oefening de eerste maal geweest, dat zoodanige afdeeling bij manoeuvres in Indië op eenigszins grootere schaal is ingedeeld geworden. De W.-partij heeft er bij deze gelegenheid alle voordeelen, en deze waren niet gering, de O.-partij er op gevoelige wijze het gemis van ondervonden. Eene indeeling van een telegraaf- afdeeling ook bij den aanvaller, vooral, wanneer het gevechtsveld eenigzins uitgebreid wordt, is niet alleen wenschelijk en nuttig, maar ook onmisbaar, en zou tevens eene uitstekende oefening voor het personeel zelve geven. (Zie verder Orgaan der Ver eeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap 1906 1907 lie afl. blz. 245 en volg.) Een te betreuren omstandigheid gedurende de manoeuvre, dagen was het gemis aan een voldoend aantal scheidsrechters, Eén scheidsrechter 1 hulpscheidsrechter bij elke partij mag

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 249