235 •schietboekje. Ook de officieren van het Indische Leger verklaar den het schietboekje als onaannemelijk. Al die tegenstand heeft het nuttig effect gehad, dat we thans in het S. V. I. '07 lezen in punt 17De comp. Comdt. mag uit het toegestane bedrag voor schrijfbehoeften desgewenscht aan zijne onderhebbenden eenvoudige schietboekjes verstrekken, waarin ■deze de verkregen schietuitkomsten kunnen opteekenen of laten opteekenen. En voorts in punt 56: Het verdient aanbeveling de leerlingen aan te sporen, de door hen verkregen schietuitkomsten op te teekenen in een schietboekje. Ten einde zich op de hoogte te kunnen stellen van de bij de korpsen verkregen schietbekwaamheid, doet de Inspecteur der Infanterie eenige malen per jaar bij alle onderdeelen van het wapen schietoefeningen houden. De uitkomsten dezer oefeningen worden uiterlijk een week na afloop ingediend op een „Uitkom- stenstaat", met potlood getrokken, en waarop door de comp. Cten alle toelichtingen en opmerkingen van algemeenen aard over de schietopleiding kunnen vermeld worden. Voor ons leger zou het bestaande schietregister, doch eenigs- zins gewijzigd en nog meer vereenvoudigd, kunnen blijven behouden. Uit verschillende bepalingen van het S. V. I. '07 blijkt, dat den C. Cten eene groote mate van vrijheid en zelfs onafhan kelijkheid is gelaten. Zoo lezen wij in punt 14 en 15: De comp. Comdt. bestemt voor scherpschutter die militairen, welke naar zijne overtuiging in den geest van dit voorschrift het ■best zijn geoefend. Hij stelt de scherpschutters, wier ijver of schietvaardigheid te wenschen overlaten, terug en vervangt henindien zij ook in dat oefeningsjaar werden aangesteld desgewenscht door anderen van eenzelfde categorie. Elders lezen wij in het voor schrift, dat de comp. Comdt. over het bedrag tot het toekennen van belooningen voor toewijding of voor bekwaamheid in het schie ten en in het afstanden schatten, in de eerste plaats van de leerlingen, doch c. q. ook van de onderwijzers geheel naar eigen inzicht mag beschikken. Wat dit alles aangaat is het Nederlandsche schietvoorschrift flup to date".

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 257