236 Uit Bijlage 6 blijkt, dat geen overgangsvoorwaarden aan de schoolschietoefeningen zijn gesteld, wat het groote voordeel mede brengt, dat ook bij ongunstig weer kan geschoten worden zonder de leerlingen te benadeelen in hunne vooruitzichten,, daargelaten nog dat het lastig zou zijn de nieuwe factor „tijd"' in aanmerking genomen overgangsvoorwaarden te stellen. De waarschijnlijkheidsi ekening leert ons het aantal punten kennen, dat men van den man mag eischen, niet echter den tijd, waarin voor elk schot apart die punten verkregen worden.. Bovendien is die tijd blijkens de ervaring afhankelijk van den. afstand, waarop geschoten wordt. Uit de tabellen (Bijlage 6) blijkt tevens, dat alleen uit de vrije hand geschoten wordt. Dit standpunt achten wij volkomen correct; hoofdzaak toch is groote bedrevenheid in den juist-snellen aanslag. De moge lijkheid van opgelegd schieten, en het nut daarvan, aanvaarden wij als bate, die te pas kan komen als de man niet moreel geschokt is (op groote afstand van den vijand en niet onder werkzaam vuur) en kan derhalve beoefend worden bij het ge~ vechtsschieten. In de tabel van schoolschietoefeningen, opge nomen in den vroegeren „Leergang" kwamen zij wel voor, doch zijn nu gelukkig verdwenen. Bij de oefeningen in het schoolschieten moet de onderwijzer bedenken, dat de leerling onderricht moet ontvangen in het juist verrichten der verschillende schiethandelingen, dat de waarde van dit onderricht niet wordt bepaald door het aantal patronen,, hetwelk wordt verschoten, maar alleen door de vermeerdering in schietvaardigheid van den leerling. Daar de onderwijzer niet gehouden is aan een bepaald aantal te doorloopen oefeningen per leerling en daar hij zich zelf van een gedeelte van het on middellijk toezicht op de veiligheid van het terrein kan ont lasten, kan hij bijna al zijn aandacht aan het onderwijs, wijden. Tot het desgewenscht met scherpe patronen No. 1 beoefenen van den juist-snellen aanslag met hoogere vizieren, mag, waar het geen gevaar kan opleveren, enkele malen op kleinen af stand geschoten worden met die vizieren, mits vooraf het mik punt is bepaald.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 258