- 237 Ten einde onnoodig tijdverlies op de schietbanen te voorko men, worden alle oefeningen op eenzelfde soort schijf gehou den. Daartoe is gekozen een schijf, die den indruk moet geven van een in het terrein in liggende houding vurenden vijand, en waarop om het doelpunt elliptische kringen zijn getrokken. In deze ringkopschijf wordt vereenigd het voordeel van het richten op een doel, hetwelk de werkelijkheid nabootst, met dat van het toekennen van trefcijfers naar gelang van de grootte der afwij kingen ten opzichte van het doelpunt. Wanneer men op de schijf een ander doel (als richtdoél) tij delijk wil aanbrengen, kan zulks geschieden door dit er op te hangen of onmiddellijk er voor te plaatsen, daarbij het middel punt der schijf als doelpunt behoudende. Leerlingen, die blijkens ■de groote fouten, welke zij maken, te vroeg zijn overgegaan tot het schoolschieten, worden door den comp. Comdt. tijdelijk terug gebracht tot de Voorbereidende oefeningen. Zij nemen weder aan het schoolschieten deel, zoodra de fouten voldoende zijn afgelegd. Het verdient aanbeveling, zoo mogelijk op eiken schietdag aan de beste schutters premies toe te kennen uit het daarvoor bestemde bedrag. Bij het toekennen van premies moet ook reke ning gehouden worden met gebleken vooruitgang en met den bij de schietoefeningen betoonden ijver van een leerling, en mits dien aan buiten hun schuld achterlijke leerlingen mede kans op het behalen van een premie worden gegeven. Als leidraad zijn 3 oefeningstabellen opgenomen. De comp. Bomt. regelt het c.q. doorloopen dezer tabellen zoodanig, dat gedu rende het schieten noch herhaaldelijk van afstand moet worden verwisseld, noch herhaaldelijk aan de schijfbediening nieuwe aanwijzingen behoeven te worden verstrekt. Deze beide om standigheden toch veroorzaken in den regel meer nadeel, dan overigens aan voordeel verkregen zou worden als gevolg van het regelmatig doorloopen der oefeningen door iederen leer ling. Afwisseling in de oefeningen kan nog worden aangebracht, door in andere houdingen te laten schieten en door het meer- schoten-vuur te doen voorafgaan door een duur- of een snelloop •dan W6l door andere inspannende lichaamsoefeningen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 259