238 De Schoolschijf. (plaat 4) De keuze der schijf, waarop alle schooloefeningen gehouden worden lijkt ons buitengemeen gelukkig; niet alleen door de- schijf zelf, maar ook door de geheele grondgedachte, die er aan verbonden is. Deze schijf is voorzien van 8 gelijkmiddelpuntige ellipsen met horizontale groote as. Voor oefeningen met scherpe pa tronen No. 1 is de breedte 2,50 M., de hoogte 1,70 en heeft de- kleinste ellips een groote as van 3 dM. en een kleine as van 2 dM., terwijl van elke volgende ellips de groote en kleine as- respectievelijk 3 en 2 dM. langer zijn. De ellipsen (omtrekken) worden, te beginnen met de kleinste,, genummerd van 1 tot en met 8, het vlak van de schijf buiten de grootste ellips met 9. Het aantal punten, aan een treffer toegekend, komt overeen met het cijfer van de kleinste ellips, waarbinnen de treffer gelegen is. Bij het treffen van een ellips moet het schot geacht worden binnen die ellips te zijn gevallen. Het aantal punteuT aan alle schoten buiten de grootste ellips (dus ook misschoten) toegekend, bedraagt 9. Een kopschijf is, met haar onderkant in ellips 2, op de schijf als richtdoel aangegeven. Dit doel wordt vóór het gebruik van de schijf licht-ultrama- rijn gekleurd, terwijl het gedeelte van de schijf buiten het doelr naar gelang van de geoefendheid der schutters, öf wit wordt gelaten, of zoodanig gekleurd, dat het niet afsteekt tegen de omgeving. Vragen wij ons af: Wat is een schijf en waartoe dient zij Een schijf dient uitsluitend als middel als meetmiddel om op eenvoudige wijze te meten de afwijkingen der schoten ten opzichte van een gewild trefpunt. Wij, vuurleiders, wenschen dat de schutters naar onze aan wijzingen (keuze van vizier, c. q. mikpunt, enz.) hunne schoten brengen zoo dicht mogelijk bij het door ons gewenschte tief- punt Op het gevechtsveld worden ons die afwijkingen niet hekend gemaakt met een aanwijsvlag, doch bij oefeningen in

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 260