240 moeten invoeren, of wat hetzelfde is, meten met ellipsvormige kringen, waarvan de assen evenredig zijn met de spreidingen. Dit stelsel is aangenomen in het Belgische schietvoorschrift 1904. De Belgische schijf heeft de groote as verticaal. Heeft men echter een schutter zóódanig geoefend en wij leeren immers den man van den eersten dag af, dat hij in dienst komt, dat hij met alle macht zijne hoogteafwijking dient te beperkendat een fout in de hoogte minder kans heeft dan een fout in de breedte, dan zouden de hoogteafwijkingen ge meten moeten worden met een kleinere maat dan de breedte afwijkingen, of wat op hetzelfde neerkomt: de plaatsen der trefpunten zouden moeten worden aangegeven met behulp van ellipsvormige kringen, waarvan de horizontale assen grooter zijn dan de overeenkomstige verticale assen. Deze meting wordt verkregen door de ellipsvormige breedteschijf, als thans n Nederland in gebruik. Bij deze beschouwingen is geen plaats geruimd aan de over weging, dat - theoretisch gesproken bij het regelmatig toe nemen van de afstanden van de trefpunten tot het gewenschte trefpunt de aangroeiïng der afwijkingshoeken afneemt prac- ^isch is dat echter niet van invloed terwijl het daarentegen eerder gewenscht zou kunnen worden geacht, om de afwijkingen ®en versnellende grootere waarde toe te kennen naarmate zij kleiner worden, of anders gezegd, om de afwijkingsfouten ver- Snellend verminderend in rekening te brengen bij het toenemen der fouten. Daar in de practijk de trefvlakken niet onbegrensd zijn, maar afhangen van de grootte van de schijf, kunnen de trefpunten buiten de schijfomtrek niet worden gemeten. Wenscht men de bekwaamheid van een schutter niet te be- alen met behulp van één schot, dan ligt het in den aard der zaak, zijne bekwaamheid aan te geven door de gemiddelde af wijking van zijne schoten, of Wat op hetzelfde neerkomt, door de som der trefwaarden van ieder schot met vermelding van het aantal schoten. Hierbij rijst de vraag, of het juister is een zeker aantal schoten van deuz elfden schutter te beschouwen als één bundel en eischen te stellen omtrent de spreiding van dien bundel, zooals ons Indisch Schietvoorschrift doet bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 262