243 bekwaamheden van een schutter, die geleerd heeft kleinere fouten in de hoogte dan in de breedte te maken, gewenscht is een groote ellipsvormige breedteschijf met smalle kringen nabij het gewilde trefpunt, terwijl de breedte dier kringen pro gressief toeneemt met het toenemen van de afstanden tot het gewilde trefpunt en de breedteas van de ellips aanmerkelijk grooter is dan de hoogteas. Op die schijf is aan te brengen een voor de schutters meest voordeelig mikpunt, zoodanig dat het gewenschte trefpunt samenvalt met het snijpunt der assen. Wanneer vastgesteld is, op welke wijze de waardeering zal geschieden van de schietbekwaamheid, dan kan verder worden getracht een maatstaf te vinden voor de gewenschte schiet bekwaamheid in verband met de militaire bedoeling daarvan. De militaire bedoeling is het buiten gevecht stellen, of nog juister uitgedrukt, het dwingen tot werkeloosheid door physieke of psychische storing. Natuurlijk is die schietbekwaamheid het meest gewenscht, welke het doel het dichtst kan bereiken.. Om het doel te bereiken is noodig, dat in de psychisch of physiek te treffen sfeer van den vijand voldoende kogels vallen, terwijl, met het oog op ve-spilling van munitie, tijd en arbeid, buiten die sfeer zoo weinig mogelijk kogels mogen vallen. De grootte der doelsfeeren geeft dus aan, welke afwijkingen men nog als werkzaam en welke als onwerkzaam moet be schouwen. Daar de feitelijke grootte en de betrekkelijke, met het oog op den afstand, zeer afwisselend zijn, is hieromtrent geen bepaalde afmeting op te geven, maar wel kan vooraf rekening worden gehouden met de omstandigheden, dat, op enkele uitzonderingen na, de kwetsbare trefvlakken zeer groote breedteafwijkingen in vergelijking met de hoogteafwijkingen hebben; dat deze laatste ook in absoluten zin zelden groot zijn en dat men wel in staat is kleine bundels van zeer goede schutters in verschillende richtingen kunstmatig te vergrooten wanneer de uitgebreidheid van het doel of de onbekendheid met de juiste opstelling e. a. dat wenschelijk doen zijn. Maar nooit is men in staat groote bundels van slechte schutters klein te maken voor kleine doelen. Hieruit volgt, dat tot be reiking van de militaire bedoeling, de meeste waarde hebben, de schutters, die geoefend zijn in het maken van kleine hoogte-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 265