244 afwijkingen en in het algemeen een zoo klein mogelijke gemid* delde afwijking hebben. De schijf, die diende om de schietbe' kwaamheid op zich zelf te meten, geeft dus ook volkomen gelegenheid, om de bekwaamheden te meten, die tot bereiking van het militaire doel gewenscht zijn. Door bij het schieten daarop steeds kleinere gemiddelde afwijkingen te eischen, wordt de vereischte bekwaamheid verkregen. Met een paar factoren dient echter rekening te worden ge houden. Op de hierboven genoemde schijf is een zoo goed mogelijk mikpunt aangebracht, ten einde de meting der eigenlijke afwij kingen zoo zuiver mogelijk te kunnen doen, maar de oorlogs doelen bieden in den regel geen scherp mikpunt aan, zoodat ook nog bekwaamheid moet worden verkregen in het richten op niet-scherpe en onduidelijke mikpunten. Maar daartoe behoeft men slechts op de bedoelde schijf de gewenschte mikpunten of doelen aan te brengen, doch zoodanig, dat het snijpunt der assen samenvalt met het gewilde trefpunt. Aan de wijze der waardeering van de schotafwijkingen ver valt daardoor niets. Gemeten moet worden de gemiddelde afwij king van de geweren ten opzichte van de mikpunten op de oogenblikken, dat de schoten vallen, zonder dat daarbij aan het stelsel iets verandert, omdat het mikpunt behoort tot een minder scherp afteekenend doel. Deze laatste omstandigheid heeft alleen invloed op de grootte van de te stellen eischen, hiet op de wijze van meten. Is het uit een zuiver meetoogpunt gewenscht, dat de schijf zoo groot mogelijk zij en geeft dat geen enkel bezwaar bij het streven naar een zoo klein mogelijk gemiddelde afwij king, omdat men door het stellen van hooge trefcijfers voor komt, dat groote afwijkingen geoorloofd worden geacht, voor het verkrijgen van de gewenschte militaire bekwaamheid kan het nuttig zijn de afmetingen van de schijf te beperken. Het nadeel toch, zou kunnen bestaan, dat de leerlingen zich geen voldoende rekenschap geven van de afmetingen der militaire doelen en in den waan verkeerden, dat in werkelijkheid al hunne schoten ook werden opgevangen door het doel, en zij dus niet doordrongen werden van de noodzakelijkheid, de spreidingen zoo klein mogeHjk te houden. Ten einde die leerlingen een denk-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 266