248 a. Individueele gevechtsschietoefeningen; b. Voorbereidende gezamenlijke en c. Gezamenlijke gevechtsschietoefeningen. De patronen, die aan de oefeningen a en b besteed worden, zouden wij nuttiger besteed achten, wanneer zij bestemd werden voor schoolschietoefeningen in den juist-snellen aanslag. Wij wenschten alléén gezamenlijke gevechtsschietoefeningen, waarbij, als afwisseling, tot doelen genomen worden: figuur schijven, voorstellende colonnes, tirailleurlinies, enz.; waarbij gevuurd wordt na inspannende marschen of sprongen voor waarts; waarbij de schutters gewennen aan het geknal om hen heen; waarbij afstanden kunnen worden geschat en gemeten en de officieren en het kader de vuurleiding leeren beoefenen in grootere verbanden. Een eenvoudige tactische opdracht kan aan den commandant gegeven of een gevechtsmoment nagebootst worden. Het gevechtsschieten staat dus feitelijk buiten de technische schietopleiding van den man. Na de schoolschietoefeningen door- loopen te hebben, is hij de techniek meester. Het gevechts schieten dient niet anders te zijn dan eene tactische aanwending van zijne bekwaamheid als schutter. Vandaar dat wij ons niet vereenigen kunnen met het patronenverbruik sub a, en b. O. i. moet men niet eerder overgaan tot het gevechtsschieten, alvorens de gevechtsexercitiën behoorlijk onderwezen en de school schietoefeningen gedeeltelijk doorloopen zijn. Het hoofdstuk gevechtsschieten zou dan ook zeer goed uit het schietvoorschrift gemist kunnen worden, aangezien een ge vechtsschietoefening feitelijk niets anders moet zijn dan eene tactische gevechtshandeling met gebruikmaking van s mans technische bekwaamheid in het schieten. Hiermede zijn wij gekomen tot het einde van Hoofdstuk III van het S. V. I. '07, het voornaamste hoofdstuk van heel het voorschrift, n. 1. de opleiding. Wij zouden nu onze arbeid kunnen staken, aangezien wij ons ten doel gesteld hadden het nieuwe systeem, de moderne schiet opleiding, in een helder daglicht te stellen, vreezende dat het bij velen onbekende ook onbemind zoude worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 270