271 50 c.M. De lengte der schijf is 90 cM. De breedte 50 cM. Het mikpunt is A. 90 c.M. ren stand der vizierkorrel. De coördinaten blijven, tot controleering horizontalen stand van den bovenrand van het vizierblad en zuive- Wat verder het materi eel betreft, zoo is de schiet- tafel met gebruikmaking van zandzakken, zeer aan bevelingswaardig, aange zien de karabijn een zeer vaste ligplaats heeft. Ten slotte nog de opmerking, dat het aanbeveling zou verdienen alle gar- nizoens-wapenmagazijnen te voorzien van proefcylinders tot het nagaan van afwijkingen in den inwendigen loop. De Heer Buffart meent fijn ingeschoten geweren (karabijnen) te kun nen krijgen en te hebben gekregen, terwijl de Heer Haremaker in zijn stuk (afi. 1 bladz. 66) betoogtdat tegenwoordig te veel wordt ingeschoten en dit wijt aan een te enge limiet van fouten, waardoor veel te spoedig en onnoodig tot opnieuw inschieten wordt overgegaan. Dit laatste grondt hij op het feit, dat een juist ingeschoten geweer op die nauwe grens van 1/10 mM korrelverplaatsing, zooals de aanschrijving betreffende korrelwijziging aangeeft, den volgenden dag, door nader ge noemde invloeden, weer een andere afwijking zal geven. Omdat nu die invloeden in de praktijk altijd zullen blijven werken, acht hij het verkeerd, dat een dergelijke nauwe grens is aangenomen en zou hij die willen zien uitgebreid tot 3/10 m.M. m. a. w. een geweer heden ingeschoten op de nauwe grens, kan morgen groo- tere afwijkingen vertoonen, zonder dat de stand der richtmiddelen behoeft veranderd te zijn. Omdat dit toch niet te verhelpen is, stelt hij een ruimere grens voor, waarbij gerekend is op de gewone fouten, door de behandeling van het wapen niet te vermijden. Nu we geleidelijk een korps uitmuntende bokschutters hebben ver kregen, zal de praktijk binnenkort wel uitwijzen, hoe lang in normale omstandigheden een geweer op de nauwe grens ingeschoten blijft. Red. F. H. J. M. Buffart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 293