Het onderhoud van den Inwendigen Loop. Geachte Redacteur De polemiek in uw tijdschrift gevoerd tusschen den Directeur der Geweermakersschool, den Heer Haremaker, en den Heer Asbeek Brusse, over de meerdere of mindere wenschelijkheid van het gebruik van water als reinigingsmiddel voor den inwen digen loop na het schot, doet mij besluiten om plaatsruimte te verzoeken, ten einde den lezers van uw tijdschrift duidelijk te maken, om welke redenen het gebruik van icater voor genoemd doel in ons nieuw voorschrift .Wapening en Munitie der Infan terie" is homen te vervallen. De uitkomsten van uitgebreide, met ernst ondernomen en tot een goed einde gebrachte proeven, in Holland bij den troep ge nomen, hebben den stoot gegeven tot de huidige onderhoudswijze. Daar in zake de onderhoudskwestie een ware lijdensperiode is doorloopen en men eerst geleidelijk het tegenwoordige stand punt bereikte, dien ik, tot recht begrip van zaken, wel eenige jaren terug te gaan, om zij het ook in het kort een duidelijk beeld te geven van den ontwikkelingsgang. Herinnerende aan het bij de invoering van de wapenen M. 95 gebruikelijke doorgieten met water -- na het schot totdat dit helder uit den loop te voorschijn kwam en het pompen (poetsen)i totdat de loop inwendig goed droog was, gevolgd door het invetten, zij medegedeeld, dat uit den troep al dra klachten werden vernomen omtrent uitslijting. Was de vrees voor roest reeds groot ten tijde der grootkaliber geweren, zij werd er niet minder op, toen men bemerkte, dat de verbrandingsproducten van het chemisch kruit meer roest veroorzaakten, dan het geval was bij het zwarte kruit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 298