278 stond eene zorgvuldige toepassing in den weg. Dit zag men in aan de Hembrug, waarom een eenvoudiger reinigingswijze werd voorgesteld, te verkrijgen door het in gebruik nemen van een pompstok met loopborstel. Het gebruik van zeepsop tevens te beperken tot één of twee maal in de maand. Op dit voorstel werd vooralsnog niet ingegaan. Doordien echter al meer en meer loopen moesten worden afgekeurd de man poetste ferm, om zich te vrijwaren voor straf stelde de Hembrug voor een wapeninspectie te doen houden bij alle korpsen van het Leger. In September 1902 werd het inspectierapport ingediend, waaruit bleek dat 613 geweer- en 247 karabijnloopen moesten worden vernieuwd. De uitslijting van het kaliber was alléén toe te schrijven aan het herhaaldelijk uitpoetsen, om roest te verwijderen. Na kennisneming van het inspectierapport oordeelden de auto riteiten het urgent maatregelen te nemen. 3e periode. Tot recht begrip van de hieronder te noemen wijzigingen, welke het onderhoud van den inwendigen loop onderging, dient vermeld te worden, met welke factoren rekening werd gehouden. In de eerste plaats heeft de kennisneming van het verslag eener te Kongsberg (Noorwegen) genomen proef, geleid tot het nieuwe inzicht, dat de vrees voor ?oest ongemotiveerd is. In het kort vermeldt dit verslag: le. „dat men beelden had geschoten met geweren, bij welke „door zouten en zuren kunstmatig roest in den loop was opgewekt, „bij welk beeldschieten zeer bevredigende uitkomsten werden „verkregen 2e. „dat men beelden had geschoten met geweren, bij welke „langs mechanischen weg grootere en kleinere stukken uit het „inwendige van den loop waren weggenomenbij welk beeldschieten eveneens bevredigende uitkomsten werden verkregen, zoodat de „gevolgtrekking gemaakt kon worden, dat zelfs ingevreten roest „zijn schadelijken invloed op de trefkans van het wapen heeft „verloren". In de tweede plaats dient vermeld te worden, dat bij eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 300