-280 chemisch zuiver krijt wordt toegevoegd, werd in het residu teruggevonden chloorcalcium. De aanwezigheid van zoutzure zouten in het residu wordt ver klaard, doordat het slaghoedje chloorzure potasch bevat. Yan de in het residu gevonden stoffen werken de zoutzure zouten het nadeeligst in op den loop en van deze roept chloor calcium een sterk roesten in het leven, omdat deze stof sterk hygroscopisch is. Een spoedige verwijdering van het residu is dus zeker een goed middel om roestvorming te voorkomen. De conclusie waartoe de Directeur van het Laboratorium kwam was, dat er bij het inwendig reinigen van loopen op gelet moest worden, dat deze goed droog gemaakt worden, alvorens deze wape nen in te vetten en waar zulks niet mogelijk is, zooals op het schiet- terreindirect na het schieten, een vette lap door den loop te halen. Voor de verwijdering van het residu is echter poetsen noodig, wat niet wenschelijk is uit een oogpunt van uitslijting. Boven dien vereischt deze bewerking zooveel tijd en zooveel zorg, dat een behoorlijke reiniging niet gewaarborgd is. Ten deze rekening houdende met de reeds bij den troep op gedane ondervinding, vond het Hoofd van de Munitiefabriek (Hembrug) het noodig, om in verband met de uitkomsten van het Laboratorium-onderzoek, voor te stellen door een proef op groote schaal by den troep te doen uitmaken, of het reini gen van den loop met waterige oplossingen (zeepsop) niet geheel zou kunnen worden nagelaten. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat dit voor stel werd gedaan, niettegenstaande: le een proef aan de Schietschool had uitgewezen, dat zeepsop niet gemist kon worden en 2e zeepsop, blijkens jarenlange ondervinding aan de Hembrug, als reinigingsmiddel uitstekend voldaan heeft. Door het personeel van die inrichtingwordt het dan ook nog altijd gebruikt. Nadat de proef bovenbedoeld zes maanden had geduurd, had in Januari 1904 de tweede opmeting plaats, van de geweren, die voor de proef waren aangewezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 302