282 de gebreken als gevolg van roestop de trefkans van het wapen niet dan een zeer geringen invloed uitoefenen, zoodat besloten werd tot eene beproeving bij alle Infanteriekorpsen met bo vengenoemde onderhoudswijze. Het doorhalen en invetten zou geschieden met den loop borstel; de lengte der haren van den borstel was zoodanig vastgesteld dat tegelijkertijd de kamer werd ingevet. Lappen en werk zijn als onderhoudsmiddelen voor den in- wendigen loop vervallen Duur der proef: een jaar! De uitslag van deze proefneming was van dien aard, dat het ge makkelijk viel te kiezen tusschen „niet poetsen" en „niet roesten." In het nieuwe Voorschrift wordt dan ook omtrent het onder houd 1) van den inwendigen loop gezegd, dat het hoofddoel moet zijn, het wapen zoo lang mogelijk een goede trefkans te doen behouden. „Door poetsenontstaat spoedig uitslijting en dien tengevolge „vermindering van trefkans. „Bepaalt het onderhoud zich voornamelijk tot het steeds goed ingevet houdendan kon hiervan wel het gevolg zijn, dat de „loopen op den duur inwendig eenigszins aangeslagen of beroest „geraken, doch de trefkans zal daaronder niet lijden." In verband hiermee dient nog medegedeeld te worden, dat de bepaling kwam te vervallenwaarbij den Mr. geweermaker was opgedragen ingevreten roest te verwijderen, middels loopfrisschen, gebruik van amaril enz. enz. Wat ons voorschrift „Wapening en Munitie" betreft, vindt men diezelfde bepaling in 21. Het is te hopen, dat de instructie voor de geweermakers dien overeenkomstig is gewijzigd en zij zich aan dit voorschrift zullen houden. De onderhoudswijze van den inwendigen loop wijkt in Indië eenigszins af van die in Holland en wel omdat le de loopborstels alhier onbekend waren, zoodat nog met lappen moet worden gewerkt, en 1) Er wordt niet meer gesproken van reinigen of schoonmaken, wèl van onderhouden van den inwendigen loop.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 304