283 2e omdat rekening diende gehouden te worden met de on gunstigere klimatologische invloeden. Om het zoo sterk vochtaantrekkende residu althans voor het grootste gedeelte te verwijderen is het doorhalen met een drogen lap behouden gebleven, alvorens tot het goed invetten, na het schot mag worden overgegaan, terwijl verder is bepaald, dat elke loop ook die van de geweren op de rustkamer 2 maal in de week moet worden ingevet. Om dezelfde reden is ook de grondige maandelijksche reiniging behouden gebleven. Behalve na het schot, mag het droog doorhalen alléén plaats hebben bij inwendig nat geworden loopen. Dit geschiedt dan, onverschillig of het invetten even te voren op het schietterrein heeft plaats gehad. Zoowel bij het droog doorhalen als bij het invetten gaat de lap slechts éénmaal door den loop (van onderen naar boven); op deze wijze is de wrijving van lap op zielwand tot het ui terste beperkt geworden. Een groot bezwaar verbonden aan het gebruik van lappen is echter, dat een afzonderlijke manipulatie noodig is voor het onderhoud van de kamer 29). Een proef met loopborstels is alhier op til x). Naschrift. Hoewel de wijze, waarop de inwendige loop onder houden moet worden, duidelijk genoeg en begrijpelijk genoeg in het voorschrift „W. en M." is aangegeven, werken ongelukki gerwijze in de praktijk de omstandigheden een voorschriftmati ge toepassing tegen. Zoo weet ik b. v. dat groot gebrek aan lappen bij verschil lende compagnieën oorzaak is, dat de man zulke kleine stukjes lap bezigt, dat het droog doorhalen en het invetten niets uithaalt. Ook is het voorgekomen, dat zulke oude lorren werden gebruikt, dat de officier van wapening in den loop achtergebleven prop pen moest verwijderen. Ja, zoo'n officier van wapening moest eens uit de school mogen klappen 1) Is het niet eenigszins eigenaardig, dat men den loopborstel, die in Holland zoo goed voldoet, hier nog eens gaat beproeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 305