13 het voorgelegen en Z. O. waarts zich uitstrekkende terrein; den weg naar Haoer Koening; den nieuwen postweg tot waar deze bij Andir N. waarts ombuigt; de hellingen ten O. en W. van den Tji Haoer ten N. van den hoofdweg tot aan meergenoemden kam. Het ravijn, waardoor de Tji Haoer stroomt, ten Z. van den hoofdweg gelegen, kon door de mitrailleurs wel niet onder vuur genomen worden, doch werd geheel bestreken van uit het kerkhof (boschje) N. waarts van het signaal. De terugtocht voor de mitrailleurs was minder gunstig, daar deze geschieden moest langs den omweg door kg. Tjimarga naar den postweg of achterwaarts door het terrein, in het laatste geval, na het ongedekt verlaten van kg. Tjibeureum ("W. van het signaal). De helling ten N. van den hoofdweg werd ingericht voor Infanterie, die een vrij schootsveld over het ravijn tot op Hr 400 M. had en overal den grooten weg, tusschen de beide bruggen ten W. van kg. Tjinonggeng onder vuur kon nemen. Deze stelling was in front en op den rechtervleugel zeer sterk, daar op dien vleugel, door het ruime schootsveld, weinig gevaar voor omtrekking bestond. De linkervleugel was echter minder sterk, daar de vijand over Lijoenggoenoeng in den rug der stelling kon komen. Doch aan dit bezwaar werd tegemoet gekomen door het opstellen van het gros der Cavalerie nabij bedoelde kampong. Voorts kon door het bezetten van meer genoemden hoogeren kam het N. terrein onder vuur genomen worden, zoo noodig, door het splitsen der mitrailleur-afdeeling. Het in het Z. O. zwaar begroeide terrein maakte het den vijand wel is waar mogelijk de kom uit bedoelde richting ongezien te naderen, doch de Z. O. hellingen konden in dat geval door de mitrailleurs, opgesteld bij het signaal Tjibeureum, onder vuur genomen worden. B. Eene stelling bij Soemedang Zie plaat 3, oleaat 2). De stelling strekte zich uit langs den Oostrand der kampongs: Bosak Tjalintjing Tandjolaga Kebontjaoe (Z. van de Tji Peles) voorts over hoogte West van Taloen hoogte West van Sajang fort Palasari Tji Peles, en was ingericht met loopgra-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 31