314 hiervoor min of meer juiste verontschuldigingen aangevoerd. Mijns inziens dienen reglementen zich in dezen naar de prak tijk te richten. Een reglement (de naam leidraad of voorschrift doet niets ter zake) wordt vaak ter hand genomen, maar een studieboek? Na eenige overplaatsingen zal de bibliotheek van militaire werken of tijdschriften van de meeste officieren wel niet veel te beteekenen hebben. En de garnizoensbibliotheken dan? Ach, de proef is zoo gemakkelijk te nemen, gaat maar eens na hoeveel der officieren in een garnizoen, waar zich eene dergelijke bibliotheek bevindt, weet waar die inrichting te vinden is, of zelfs dat ze er is! Dat er naar gestreefd wordt den omvang van onzen stapel reglementen te beperken, verdient stellig te worden toegejuicht, maar de wijze, waarop dit thans geschied is, komt mij wel eenigszins bedenkelijk voor. Wenschelijk ware het een scherp onderscheid te maken tus- schen een Reglement en een Leidraad. Inwendige dienst en Garnizoensdienst behooren uit den aard der zaak reglementen te zijn; de voorschriften op gymnastiek en schermen vei dienen eerder den naam van reglement, evenzoo de Handleiding voor den optischen seindienst. Ook de tegenwoordige schietvoorschriften kunnen naar hunnen inhoud gerust reglementen genoemd worden. De in dergelijke boekjes behandelde stof behoeft geen aan leiding tot verschil in opvatting te geven en mag dit ook niet. Beschouwingen over en verklaringen van gemaakte bepalingen zijn hierin slechts als uitzondering op hare plaats. De stijl kan dus kort en kondig, het reglement klein zijn. Het exer. citiereglement behoort dan ook slechts in zooverre een re glement te zijn, als het exercitiën in gesloten orde en parade bewegingen bevat; het gedeelte waarin het gevecht behandeld wordt, behoort niet alleen naar den naam, maar ook naar den inhoud een leidraad te zijn, evenals de Leidraad Velddienst. Maar juist in een leidraad behooren wenken gegeven te zijn; hier kunnen beschouwingen over het voor en tegen gewenscht, soms zelfs noodzakelijk zijn. In geen geval mag dus naar beperking van het volume gestreefd worden ten koste van eene duidelijke behandeling der stof. Keeren wij thans tot den Leidraad Pionieioefeningen teiug.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 336