315 Niemand zal bestrijden, dat de naam Leidraad hier op zijn plaats is. Jammer genoeg geeft ons de inhoud niet, wat men van den titel zou verwachten. Op de hoofdstukken III, IV ■en V is van toepassing, hetgeen in den aanhef van dit opstel betoogd werd. Ik herhaal het te betreuren, dat van de hoofd stukken I t/m VI van het thans vervallen voorschrift slechts zoo'n klein gedeelte in den nieuwen Leidraad is opgenomen. In 2 staat wel, dat het voorschrift alleen werkzaamheden vermeldt, die door Infanterie zonder hulp van de Genie verricht ■moeten worden, maar hoe vaak moet de Infanterie b. v. wegen .aanleggen of verbeteren. Aan het belangrijkste hoofdstuk „Versterken van het terrein ■en opruimen van hindernissen" zijn drie heele bladzijden en eenige plaatjes gewijd. De aanhef van 20, betreffende den Inlandschen vijand, is kort en krachtig en zal geene tegenwer pingen uitlokken. In de 2e alinea wordt echter gesproken van het gebruik van graafwerktuigen bij den aanval. Het idee is natuurlijk niet nieuw; maar het moge in Europa, met de vrij algemeen in gebruik zijnde kleine Infanterieschop, mogelijk zijn zich in liggende houding eene dekking te verschaften, met de in Indië gebruikte groote schop zal dit vrij wat bezwaarlijker zijn en met de patjol Ik zou hierbij tevens de vraag willen stellen of de veldcom- pagnieën er niet aanzienlijk bij gebaat zouden zijn, indien bij de helft der manschappen het kapmes vervangen werd door de kleine schop. Zonder bezwaar zou dan het aantal van 50 schoppen of patjols bij den gevechtstrein tot een 10 tal kunnen worden teruggebracht. De graafwerken bij den aanval boven bedoeld zullen zich meestal beperken tot gezichtsdekkingen (fig. 39). Evenwel kan zulk eene gezichtsdekking alleen van nut zijn, wanneer den vijand hierdoor een moeilijker doel wordt aangeboden, dus hem het richten wordt bemoeilijkt. Juist ter wille van de mindere zichtbaarheid, zijn thans bijna overal de bonnetten vervallen, in het Indische voorschrift gelukkig ook; maar aan een rij hoopjes versch opgeworpen aarde zal het nadeel der zichtbaarheid zich vaak in nog sterker mate doen gevoelen; een struik of bosje gras zou een veel betere gezichtsdekking kunnen bieden. Mijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 337