Naschrift 318 Over het aanleggen van scherfvrije dekkingen en schansen,, het inrichten van huizen, kampongs, bosschen tot tactische- steunpunten zwijgt het nieuwe voorschrift geheel, ofschoon toch al deze werkzaamheden door de Infanterie zonder hulp der Genie verricht kunnen en moeten worden. Het hoofdstuk „Hindernissen" is al even beknopt behandeld- als het voorgaande. Yan de ijzerdraadversperringen werden alleen de „hazen strik ken" vermeld, terwijl het aanleggen der andere soorten door de Infanterie toch niet uitgesloten is. Al thans had de allereenvoudigste hindernis, het spannen van een ijzerdraad dicht langs den grond hier vermelding verdiend. Resumeerende kom ik dus tot het besluit, dat deze Leidraad niet geeft, wat ik er van meende te mogen verwachten. Het. thans vervallen voorschrift vroeg dringend om herziening, in het bijzonder het gedeelte, dat op het versterken van stellingen betrekking had. Van het goede dat dit boekje bevatte werd in het nieuwe het grootste gedeelte weggelaten; en het nieuwe, dan in den laatsten Leidraad werd opgenomen, is tegen kritiek slechts matig bestand. Voor hen die eene handleiding noodig: hebben is deze Leidraad absoluut onvoldoende. Men denke niet, dat ik het kader een Leerboek der Pionier en Versterkingskunst zou willen geven; maar tusschen eem dergelijk werk en den tegenwoordigen Leidraad is het verschil te groot. E. VAN H. J. V. „Resumeerende kom ik tot het besluit, dat deze Leidraad niet geeft, wat ik er van meende te mogen verwachten". Ziedaar in enkele woorden de korte inhoud van bovenstaand betoog. De geachte schrijver stelt m.i echter eischen, die het doel van het boekje voorbijstreven en daarom beschouw ik dan ook zijne critiek als gericht tegen iets, dat niet bestaat, nl. tegen een

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 340