328 ontvouwen, dan zijn de partijen elkander reeds zoo dicht gena derd, dat een gevecht aanstaande is, wellicht reeds is ingeleid. Grootere troepenafdeelingen, welke blijvend moeten worden waargenomen, bewegen zich door het terrein. Wie niet door den ijzeren dwang der krijgstucht of door in eene reeds voor jaren aangekweekte plichtsbetrachting aan deze plaats der verschrikking wordt gebonden, zal naar ontvlieden. Doch mochten al spionnen, door geldzucht verleid, zich in de nabij heid der vijandelijke colonnes blijven ophouden; wie zal thans hunne berichten met voldoende snelheid overbrengen? De bevelhebbers, die ze moeten ontvangen, hebben nu de wegen verlaten, en verplaatsen zich in snellen gang van het eene uitzichtgevende punt naar het andere, aldus trachtende door per soonlijke aanschouwing der wisselende groepeering van s'vijands strijdkrachten zijne bedoelingen te doorgronden. Alleen uitmuntend bereden patrouilles, geeofende terreinrui- ters, kunnen thans 'svijands colonnes blijven gadeslaanalleen dergelijke ordonnansen zullen dwars door alle terreinen, de nu bovenal kostbare berichten met den noodigen spoed te be stemder plaatse kunnen brengen. De cavalerie is hier in haar element. In de Eur. legers rekent men voor de vervulling van dezen dienst 3 a 4 veldeskadrons per inf. divisie noodig. Reeds hierboven vermeldden wij terloops, dat ook aan de veiligheidstroepen voor den eigenlijken doorzoekingsdienst cava lerie .moet worden toegevoegd, wil de betrouwbare vervulling van dezen werkkring geen aanleiding geven tot hopelooze ver traging der marschnelheid. De urgentie van deze toevoeging behoeft dunkt mij geen nadere toelichting. Normaal wordt er 1 veldeskadron per inf. divisie voor uitgetrokken. Maar, zal men nu wellicht met den heer B. vragen, is dit alles nu ook voor ons noodig, waar ons geheele veldleger slechts eene sterkte heeft eener Europeesche inf. divisie? Duidelijk zal het dunkt mij zijn, dat ook eene kleinere mits zelfstandig ageerende macht-1), behoefte heeft zoowel aan stra- 1) Eene niet zelfstandig optredende macht heelt goene strategische opheldering noodig, omdat de etrat. situatie haar door bevelen gegeven is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 350