330 De tactisch ophelderende cavalerie daarentegen is behalve aan een minimum ook aan een maximum afstand van de eigen troepen gebonden; een afstand welken zij niet mag overschrijden zonder haar doel voorbij te strevenzij hecht zich eerst aan 's vijands schreden zoodra hij een zeker rayon betreedt, waarvan richting en grootte afhankelijk zijn van doelsterkte en groepeering der troe penmacht, te wier behoeve de dienst verricht wordt. De L. B. V. zegt van haar: „Zij d. i. de vooruitgeschoven „of tactisch ophelderende cavalerie blijft voortdurend in ver binding met de eigen troepenmacht, zorgt bij de hand te zijn „wanneer het tot een gevecht komt en bevindt zich op hoogstens „een dagmarsch voor de eigen troepen." Wordt de afstand, waaropzij vooruitgaat, in minimum bepaald door den eisch, dat zij den bevelhebber te wiens behoeve zij werkt vrijheid van handelen" verschafte—d. w. z. hem zoo tijdig inlichte omtrent de mogelijkheid eener ontmoeting met den vijand, dat hij onder gunstige voorwaarden dispositiën voor den marsch, de rust of het gevecht kunne nemen en in uitvoering zetten de afstandsbeperking in maximalen zin ligt in de bepalingen der zooeven aangehaalde alinea L. B. V. Men verwarre dit „in verbinding blijven" echter niet met het nu en dan noodige „in gezichtsverband blijven" der cavalerie, toege voegd aan de veiligheidstroepen. De taak der tactisch ophelderende cavalerie is niet, de colonne zelf tegen verrassingen te vrijwaren, doch zij waakt tegen verrassingen der hevelvoeringopdat tot het geven der gevechts-bevelen het initiatief aan eigen zijde blij ve. Voorts is het duidelijk dat, wanneer strategische cavalerie ontbreekt, niets in de momentaan meest bedreigde richting is aangezet, of aan onvoldoende krachten de vervulling harer taak moest worden opgedragen, de tactische opheldering ook zoo lang mogelijk met hare verkenningsorganen tot op den af stand van èèn dagmarsch voor de eigen hoofdkrachten moet vooruitgrijpen ook zelfs dan, wanneer de beperkte troepen sterkte dit overigens niet zoude eischen en wel, omdat het voor den troepencommandant altijd van het meeste belang is te weten of 's vijands infanterie reeds tot op dien afstand genaderd is, hij dus binnen 24 uur in contact daarmede kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 352