334 volgt een wilde jacht, alleen het paard kan onzen man dan redden; is dit bijzonder snel, dan kan hij wellicht langs den weg ontkomen, meestal echter blijft hem slechts èèn middel,, namelijk door het terrein. In den nu volgenden rit op leven en dood beslissen de bekwaamheid en vlotheid van den ruiter,, de volharding en de africhting van het paard; alleen deze ei genschappen geven ons den waarborg, dat een waardevol be richt ons niet op het laatste oogenblik ontgaat, en het zijn weder juist deze eigenschappen, die alleen in eene goede ca valerie met zorg kunnen worden aangekweekt en bewaard. Maar, zal men ons wellicht tegenwerpen, zullen deze zich op- grooten afstand van de eigen troepen wetende patrouilles den durf hebben zich geheel zelfstandig „urn Nachrichten zu rau- fen", zoude het niet zaak zijn ze door eene steunende afdeeling- te doen volgen, die ook de berichten kan opnemen? Wil zoodanige steun effectief zijn, dan moet de volgende af deeling tijdig kunnen ingrijpen en mag tevens, door hare nood zakelijk mindere beweeglijkheid niet belemmerend op den gang der verkenning inwerken. Beide eischen zullen altijd met elkan der in strijd blijven, terwijl de laatste beslist de belangrijkste- is daarom koestere men in den strategischen dienst, waar de af te leggen afstanden groot zijn en de richtingen der patrouil les ver uiteen loopen, van een tijdige ondersteuning geen hooge- verwachtingen, vooral niet, wanneer men tot dat doel geen zeer aanzienlijke krachten kan afzonderen. De beste, ook met be scheidener middelen door te voeren, oplossing geeft o. i. nog het Fransche reglement, door voor te schrijven, dat, waar mogelijk,, elke officierspatrouille door eene afzonderlijke afdeeling wordt gevolgd, die in hare bewegingen aan de patrouille ondergeschikt is. Terecht zoude men ons inconsequentie verwijten, wilden wij hier waar toch ook de goede kans aanwezig is, dat de onder steuning de patrouille tijdig bereikt, het gebruik van steunende afdeelingen ontraden te meer, waar deze voor de opneming en doorzending van berichten aanvankelijke voordeelen aanbie den. Volmondig erkennen wij dan ook het voordeel van het gebruik van eskadrons tot steun der patrouille's, in den geest van het Fransche reglement, doch wij kunnen die eskadrons tot dat doel niet missen, omdat wij ze elders dringender be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 356