339 Ad. A. 5. Om practisch te zijn moesten wij het distinctief zoo plaatsen, dat bij het aanzien van den persoon tevens diens onderscheidingsteekenen onmiddellijk in het oog moeten vallen. Daarvoor plaatsten wij het aan beide zijden van de kraagsluiting en bereikten daarmede tevens een „uniform geplaatst" dinstinc- tief. Wij namen het bestaande voor eiken rang in verkleinden vorm over en zal het dus voor niemand eenige moeilijkheid geven om onmiddellijk den rang te herkennen, wanneer de kleine, hierna te noemen, wijzigingen bekend zijn. Deze zijn: a. Ook aan Infanteristen eerste klasse (en daarmee gelijk- gestelden bij de andere wapens) hoewel geen rang bekleedend, het onderscheidingsteeken te plaatsen aan beide zijden van de kraagsluiting, instede van op èèn benedenarm. Om hen echter van een met rang bekleede te onderkennen, is de be staande kleur „rood" behouden. b. Hetzelfde als onder a geldt ook voor het scherpschut- tersonderscheidingsteeken (zie teekening II en VIII.) Voor min deren een ster in rood laken, voor onderofficieren in gouddraad- bij het kader te plaatsen achter het rangsdistinctief. Wij vonden het raadzaam van deze beide categorieën van soldaten (infanteristen en scherpschutters! het onderschei dingsteeken op de kraag te zetten, daar wij van meening zijn, dat het, behalve een aanmoediging tot goede plichtsbe trachting en tot prikkel van het eergevoel, dient om hen in een oogopslag te herkennen. Het behoeft ons inziens geen betoog, dat door het plaatsen van het scherpschut- tersonderscheidingsteeken op de kraag veel meer lust zal bestaan zulk een distinctief machtig te worden. c. Voor nief-Europeanen is het galon de helft smaller genomen, dan voor de Europeanen. d Behalve, dat reeds het kader beneden den rang van on derofficier herkenbaar zou zijn door de stof van hun dis tinctief, vonden wij het gewenscht hieraan nog meer verschil te maken door aan de gouden (zilveren) lussen der onderofficieren den hoekvorm te geven. Hierop maken alleen de fouriers een uitzondering. e. Ten slotte stelden wij een bijzonder teeken vast voor den Europeesch sergeant voor specialen dienst. Het lag in

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 361