De waarde der Philippijnen uit een Militair oogpunt en dat van Handelspolitiek. Toen Magelhaens na de stormen en gevaren der naar hem genoemde straat getrotseerd te hebben, Westwaarts zeilde en meer dan drie maanden lang een groote kalme watervlakte bevoer, noemde hij deze „de Stille Oceaan". „De Stille Oceaan" heet hij nog bij alle cultuurvolken en ook de geschiedenis liet hem volle drie honderd jaren lang „de Stille Oceaan" zijn, de zee waarop zich geen groote wereldgebeurte nissen afspeelden. Wat verschillende Europeesche handelsmo- gendheden langs haar uitgestrekte kusten in het leven riepen, wat strijd, roof en moordzucht der bewoners dier kusten te weeg brachten, dat alles bleef bijkans zonder invloed op die groote stille wereld, welke toch de draagster der ontwikkeling was. Dit is nu anders geworden. China voert niet meer zooals vroeger zijn afgezonderd ontoe gankelijk bestaan. Rusland bereikt langzamerhand, gedrongen door zijn zucht tot uitbreiding de groote zee, Engeland en Frankrijk hebben, het eerste reeds sedert lang, vasten voet op territoriaal gebied en Japan begint zijn macht te voelen. Zoo is de toestand aan de Oostelijke kust. Aan den overkant is Amerika, die zijne nederzettingen, zijn beschaving tot aan zee heeft vooruit gedrongen, tot de zee, die het reeds als „de zijne" beschouwt. Zoowel op de Hawaï eilanden als op de verder gelegen Philippijnen heeft Amerika reeds zijn vlag geplant en het zet met grooten spoed de voltooiing van het Panama-kanaal voort. Wij willen hier over de Philippijnen spreken. Sedert zij uit de slappe hand van den Spanjaard zijn overgegaan in die van den krachtigen vooruitstrevenden Amerikaan, zijn ze als 't ware geroepen een groote rol in de wereldgeschiedenis te spelen. De ligging dezer van 5° tot 21° H. B. reikende eilandengroep biedt een geographisch, politiek, en strategisch middelpunt aan,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 366