345 omgeven door een sterk ontwikkelde kustlijn, die eene uitge strektheid bezit van 11000 K. M. waarachter (zoover Indië mede gerekend wordt) 850 millioen menschen wonen, met wie een levendige wereldhandel gedreven wordt. Liggende in het Westelijk deel der Zuid-Chineesche zee, wordt de eilanden groep in het Oosten door den Stillen Oceaan, in het Zuiden door de Celebes-zee bespoeld. Naar aard- en grond- gesteldheid behoort zij tot den Australischen archipel, met welke zij door de Soeloe-eilanden verbonden wordt, terwijl zij zelve de brug vormt naar Japan. De bevolking der Philippijnen is trotsch, hartstochtelijk, wraak zuchtig en zeer wantrouwend tegenover vreemdelingen. In den haat tegen het blanke ras stemt ze overeen met de Japan ners, en deze sympathie zou van groot gewicht in de toe komst kunnen zijn, ware niet het Katholieke geloof der Philipijn- sche inwoners de scheidsmuur tusschen deze twee volken. Wanneer het Philippijnsche volk over zijn eigen lot te beschik ken had, dan voorzeker zou het onder den roep „Viva Republica Filipina!" zijn zelfstandigheid aan de buitenwereld verkondigen. Maar zoover zal het nooit komen, want de Stille Oceaan is niet meer „stil'' als vroeger. De mogendheden der aarde strijden om zijn bezit, hetzij op schijnbaar vredige manier, die dikwijls nog diepere wonden slaat dan de wapenen doen, hetzij in openlijken kamp en de Philippijnen zijn als door de natuur voorbestemd eenmaal het middelpunt te worden, zoowel van militaire operaties als dat van menschen- en handelsverkeer. Eerst dan echter zullen zij beteekenis krijgen, als de groote gedachte van Columbus verwezenlijkt wordt en een Westelijke weg naar het Oosten daar is, die den schepen een regelrechte vaart verzekert van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan. Maar, nu reeds, voor het Panama-kanaal voor het handels verkeer geopend is, is de ligging der Philippijnen een gunstige, daar de zeewegen uit den Indischen Oceaan, uit den Australi schen archipel, naar Oost-Azië en de daarbij liggende eilanden langs hen henengaan. De Philippijnsche eilandengroep, vormt een knooppunt van verkeer, zooals er nauwelijks elders een te vinden is. In dit punt zullen eenmaal alle draden van het groote handelsnet M. 1'. 1908. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 367