346 te zamen komen. Daar zal eenmaal de sleutel gevonden worden, die ons toegang zal verschaffen tot de Oost-Aziatische en Aus- tralisch-Aziatische landen. De Philippijnen op het gunstige tijdstip te exploiteeren is ontegenzeggelijk de taak van Amerika. De Amerikaansche politiek toch zal aan de hand van de Monroeleer, zooals de bekende marineschrijver Mahan het noemt, in Oost-Azië haar activiteit ontwikkelen. Ook Senator Beveridge uitte het immers als zijne meening, dat het eerst komend werelddrama in den Stillen Oceaan zou afgespeeld worden en dat niet alleen de Philippijnen maar ook de Groote Oceaan door de Yereenigde Staten zouden belieerscht worden. President Roosevelt verklaarde, dat alleen Amerika recht had den Grooten Oceaan als zijn gebied te beschouwen. Later heeft hij dit nog bevestigd door te zeggen: „Wie de Phi lippijnen beheerscht, beheerscht de wereld. Behouden wij de Philippijnen, dan zal Amerika dus de wereldbeheerschende mo gendheid zijn". Het is dus niet te verwonderen, dat de Amerikanen den Stillen Oceaan, „onzen Oceaan" noemen. Het woord van Dewey is een gevleugeld woord geworden: „Westward the sway of the empire takes its way". De politiek van Amerika met betrekking tot de Philippijnen is er niet eene van „willen" maar van „moeten", want zooals ieder weet, speelt het prestige in het Oosten een groote rol ten opzichte van de macht eener koloniseerende mogendheid. Iedere gebeurtenis op den Stillen Oceaan of aan zijn kust is van groot belang voor Amerika want het moet niet alleen zijn groote kracht doen zien in bet waarnemen van het strategisch moment, neen, het geldt hier de zoo dapper door den admiraal Dewey veroverde eilandengroep te beveiligen tegen mededin gende machten, tegen benijders en vijanden. Binnen den kring der belangen, welke de Philippijnen voor Amerika zijn gewor den, moet een bron van macht gevormd worden, die den Arer. Staten het blijvend bezit van den archipel verzekert en die macht is hier nog zoowel als eldershet zwaard. Hier echter beteekent het zwaard, drijvend krijgsmateriaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 368