347 en in de eerste plaats maritieme stations, veilige aanknoopings- en uitgangspunten. Niet als vroeger in de dagen der zeilsche pen is de zee een open ruimte, waar het er slechts op aan kwam het vaartuig te sturen, wind en stroom te gebruiken om het doel te bereiken. Nu is de hoofdzaak het bezit van kolensta tions. Naast dezen grooten factor is er nog een tweede en wel de onderzeesche kabel, die van groote politieke en militaire be- teekenis is. De zeekabel verruimt den horizont en verlicht in de strategie ter zee de taak van den grenswachter. Hoe -groot nu is de kring der belangen van de Vereenigde Staten en hoe ver gaat haar machtswezen? De afstand van S. Fransisco naar de Philippijnen bedraagt 5850 zeemijlen. Amerika moet met dit onverbiddelijk geo- graphisch feit rekening houden, wil het zijne belangen over dit uitgestrekte gebied naar behooren behartigen. Aan zijn van 49° tot 32° N. Br. uitgestrekte, weinig ontwikkelde kust bezit het slechts de volgende belangrijke plaatsen. Van uit de Juan de Fuca-straat strekt zich de „Admiralty Sound", een door land omgeven, van vele inhammen voorziene zeeboezem uit, tot in de Puget Sound, die 193 K.M. Zuidwaarts het land ingaat. Daar ligt de groote havenplaats Bremerton met hare ver sterkingen, werven, droogdok, kolenhangars, reparatie- en werk plaatsen. In dezen prachtigen, diepen zeeboezem met zijne rijke oevers, kunnen de grootste schepen met gemak manoeuvreeren. Eén omstandigheid echter is bedenkelijk, n. 1. deze, dat het uitloo- pen der vaartuigen onder voortdurende controle staat van het eiland van Couvert (met zijn havensteden Victoria en Esqui- malt), de Engelsche nederzetting. Het centrale punt, de basis van het Amerikaansche eskader is ongetwijfeld de groote baai van S. Fransisco, welke twee bochten heeft en zich opent achter het trotsche rotsgebergte van de Cordillera's. De 8 K.M: lange en 2 K.M. breede doorvaart van de „Gouden Poort" is evenals de baai zelf versterkt door forten en batterijen. Aan de bocht verheft zich het prachtige nieuwe S. Fransisco, na de laatste aardbeving weer jong en krach-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 369