348 tig herrezen op zijne zeven zandheuvelen. De 120 K.M. lange en evenzoo breeden bocht is een zekere veiligheidshaven voor de grootste vloot en de havenplaats zelve biedt de scheepvaart alle voordeelen. Behalve op deze maritieme steunpunten wijzen wij nog op de kolenstations Portland aan de Columbia-rivier en San Diego in het Zuiden. Bovendien, en dit is een belangrijk iets, staan alle kust plaatsen in verbinding met het achterland door de Pacificlijnen. Het voornaamste maar te gelijk ook het eenigste station tusschen de Westkust van de Yer. Staten en de Philippijnen is de Hawaï-archipel op V3 gele<?en; slechts één eiland daarvan is uit een oogpunt van maritieme waarde van eenige beteekenis. Dat is Oahu, met een wonderlijk gevormde kustlijn, in het Zuiden. In het O.-deel daarvan ligt aan den voet van den berg Punch bowl (132 M.) de hoofdstad Honolulu (37.000 inw.) aan de 2636 M. diepe haven met taaien ankergrond en daarvööi een reede, geheel beschut door koraalriffen. Hierdoor voert een 180 M. breed kanaal, welks diempel tot 12 M. uitgediept is, naar de goed verlichte haven. Ze biedt allerlei hulpbronnen en de meest moderne gelegenheden tot vermaak aan. Ze heeft een signaalstation op den Diamantberg (Z. O. van de stad.) Ze is in één woord het steunpunt van het Amerikaansche eskader, en toch zal het niet Honolulu zijn, waarop de staatsman of admiraal zijn oog laat vallen in tijden van spanning, neen, een gewichtiger punt ligt 111 K.M. Westelijkei en is de Parelrivier. Zij vormt een omsloten haven, die 6 5 K. M. breed is en 6 M. diepgang heeft bij laag water. Door twee eilanden gescheiden, Mokumive en Habbit, heeft zij een Oostelijk, Midden en Westelijk deel. Juist zoo als de haven van Honolulu is zij ook tegen de zeebranding beschut door een koraalbank, welke weer door een breed kanaal doorbroken is. De beide plaatsen Honolulu en de oevers van de Parelrivier worden door enorme werken, die deels nog in aanbouw zijn, versterkt. Het Westelijk gelegen eiland Midway en het Oosterlijker Guam zijn beide gewichtige kolenstations in de verbindingspunten van den, van S. Pransisco over Honolulu naar Manila loopenden zeekabel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 370