349 - Het kan echter niet ontkend worden, dat het aanwezig zijn van slechts één tusschenstation op zulk een reusachtigen afstand een ongunstige factor is. Amerika spant dan ook terecht alle krachten in vasten voet op de Philippijnen te blijven behouden. Zooveel mogelijk tracht het de Amerikaansche bevolking op sterkte te houden en benut het de natuurlijke hulpbronnen der eilanden. Vanzelf zal eenmaal de hoofdstad als hoeksteen van het verkeer dienen. Manila, de Koningin der Philippijnen, de bloem van het Oosten, na Goa de oudste Europeesche nederzetting, ligt aan de Parelrivier, bezit 260.000 inwoners, prachtige vestingwerken, en een groote haven. Zij is niet alleen uit een strategisch oogpunt een uitgezochte stad, maar ook voor den handel ligt zij uiterst gunstig, zoodat zij zich als stapel plaats tusschen Australië, Azië en Amerika met Hongkong kan meten. Volgens admiraal Dewey worden Manila en hare gelijk namige baai geheel beveiligd door het zeebekken, dat 112 K.M. ten N. W. van de stad ligt. De Subigbaai heeft een gemidd. breedte van 36 K. M. en een van Zuid naar Noord loopende 162 K.M. lange bocht, waaraan Manila ligt, dat een prachtige flankstelling inneemt. Aan den Oostkant van de Subigbaai zijn in de diepe haven van Olongapo Marine-etablissementen opgericht en het reusach tige droogdok „Dewey" is hierheen vervoerd. Over het algemeen wordt Manila zooveel mogelijk versterkt door moderne werken als bijv. die bij Olongopo. Ons overzicht zou onvolledig zijn, als wij niet nog even een blik wierpen op het Panamakanaal, hoewel het nog jaren duren zal eer dit in werking treedt. De vraag naar een doorgang van West naar Oost bestaat, wij kunnen het gerust zeggen, van af de ontdekking van Amerika, maar nu is zij een „brandende" geworden. Het grootste belang bij een inter-oceanische verbinding zou den natuurlijk de Ver. Staten hebben. Niet alleen wordt door dezen korten, veiligen en onder Amerikaansche controle staanden zeeweg handel en verkeer bevorderd, maar (zoover Engeland en West-Indië er zich niet tegen verzetten) wordt ook een gemakkelijke en snelle samenkomst van het Amerikaansche eskader uit Oost en West mogelijk gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 371