- 350 Zoodra de poort van het cosmopolitisch en kosmo-strategisch verkeer zich opent, zal de polsslag der wereldgeschiedenis zich krachtig hier laten voelen en er zullen groote veranderingen komen in de verhouding tusschen het blanke en gele ras. Doch wij moeten bedenken, dat het niet Amerika alleen is, die zijn gezag over den Stillen Oceaan wil handhaven. Japan heeft n. 1. dezelfde plannen en Amerika mag dezen tegenstan den niet gering achten. Als een frissche, zoowel ter zee als te land sterke macht treedt dit door de golven bespoelde kei zerrijk op den voorgrond, want uit het vroeger zoo passieve is nu een werkzaam heerschzuchtig Japan geworden, dat door Korea een continentale macht heeft gekregen. Bij den vrede van Shimonoseki heeft Japan het dicht bij de Philippijnen gelegen eiland Formosa gewonnen. Rijk door zijn kolenmijnen, petroleumbronnen en weelderigen plantengroei, heeft dit eiland als snij- en rustpunt een groote beteekems door de stroom- en windgesteldheid, die de schepen noodzaken dicht langs zijn kust te varen om desnoods bij averij, zijn havens of reeden binnen te loopen. Doch daar Formosa een zeer weinig ontwikkelde kustlijn bezit, heeft Japan meer voordeelen van een kleinen Westelijker gelegen 'archipel, be staande uit 13 eilanden. Dit zijn de Pescadores, die met een bevolking van 180.000 zielen met hun hoogste punt 72 M. boven de zee uit steken. Evenals de oasen in de woestijn, welke door karavanen- wegen doorsneden zijnde, een militaire waarde bezitten, zoo zijn de Pescadores, nu Japan een zeemacht is en gelegen in de druk bevaren, bloeiende Fokiënstraat, voor de zeevaart van het allergrootste belang. Het is echter niet alleen zijne ligging, die dezen kleinen archipel zoo begeerlijk maakt, maar voornamelijk zijn het de prachtige, steeds toegankelijke, voor wind en golven beschutte, ideale havens. Men denke slechts aan het groote zeebekken door de Pehoe- en Ponghan-eilanden gevormd. Ruim 10 M. diep, is het ten allen tijde geschikt om binnen te vallen, terwijl het de grootste vloot bergen kan. Van zijn vele vertakkingen is de bocht van Makung de gewichtigste. De grond bestaat daar uit koraal en zand. Goed geplaatste forten

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 372