351 en batterijen dekken de binnenvaart. Admiraal Courbet ver klaarde in 1884/85, het expeditie-jaar tegen de Pescadores, dat dit zeebekken de beste en natuurlijkste ankerplaats in het Oosten was, welke zelfs nog beter was dan die van Hongkong. Hij voorspelde Frankrijk een wereldhandel als het met de heer schappij over de Chineesche zee in bezit kwam van de Pes cadores. In de handen van Japan, zijn ze een bedreiging voor de Philippijnen. Het zou echter een onmogelijkheid zijn, dat er slechts twee mededingers gevonden werden voor de helft der aarde en de Stille Oceaan met zijne omlijsting is de helft der aarde. Er zijn natuurlijk nog meer mogendheden, die een aandeel in de macht over den Stillen Oceaan willen hebben. Europa kan niet vergeten, dat het eens over de geheele wereld de scepter zwaaide en onder hare natiën is het voornamelijk Engeland, dat in den eerstkomenden strijd in Hongkong als een naijverige nabuur tegenover de Philippijnen zal staan. Hongkong ligt onvergelijkelijk mooi, omgeven door honderden eilanden en riffen, en bezit wanneer het niet, zooals soms het geval is, in dichten nevel gehuld is, de prachtigste zeehaven in de haven van Yictoria. Aan den Westelijken kant van den Victoriaberg is op een steilen kegel een signaalstation opgericht, van waaruit men de uit het Noorden en Zuiden komende schepen zien kan. Een dergelijk observatorium is op het schiereiland Kosoloon op den berg Elgin opgericht. Men zou er aan twijfelen, Hongkong ziende, of men in het Noorden of in het Oosten is, zoo Europeesch is de stad, ware niet de tropische natuur daar om den vreem deling van zijn aanwezigheid in den archipel te overtuigen. In het Zuidwesten ligt Aberdeen, voorzien van goede werven. Deze verre Engelsche bezitting is langzamerhand het tusschen- station geworden op de lijn, die Engeland over de zeeën getrokken heeft, en daarom is Hongkong de spil, zoowel voor handel en politiek, als voor de strategie ter zee. Zij is in verbinding met Kosoloon, met hare arsenalen, droge en drijvende dokken, werven enz. niet alleen een gewichtig kolenstation maar een versterkt marine-steunpunt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 373