Panoramaschetsen voor Peilers en Doelverkenners* (met plaat 10, 11, 12 en 13). Dikwijls is reeds het panoramaschetsen voor militair gebruik het onderwerp van bespreking geweest en kan dus hier ge voegelijk eene definitie ervan achterwege blijven. Bepalen wij ons in het volgende daarom tot eene beknopte beschouwing van de wijze, waarop, en de gevallen waarin het terreinschetsen met succes is uit te voeren. Hierbij houde men in het oog, dat eene panoramaschets, eene uitvoerige beschrijving van een zeker gedeelte van het terrein moet vervangen, dat ze daarom zoo natuurgetrouw mogelijk, maar tevens, om der duidelijkheids wille, zóó sober moet zijn, dat de betrokken personen er alle gegevens uit kunnen putten, die noodig zijn voor eene goede bevelvoering. Zoolang de mate van nauwkeurigheid en duidelijkheid cener panoramaschets nog uitsluitend afhangt van persoonlijke ta lenten van den teekenaar, mag men er geen bevredigende uit komsten van verwachten, vooral niet wanneer ze, zooals bij doelverkennings- en peilpatrouilles dikwijls het geval zal zijn^ onder moeielijke omstandigheden moeten worden vervaardigd. Daarbij komt nog, dat de personen van bovengenoemde pa trouilles, die eene panoramaschets moeten maken, meestal kor poraals en onderofficieren, voor het meerendeel niet het minste begrip hebben van perspectief. Eene besliste onmogelijkheid is het om aan zulke personen het vervaardigen eener panoramaschets uit de vrije hand te leeren, als men den geringen beschikbaren tijd in aanmerking neemt. Toch zal het in oorlogstijd van ze gevergd moeten worden- De methode, waarbij een draadraam en gequadrilleerd papier gebezigd wordt, vergemakkelijkt zeer zeker het terreinschetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 376