3-55 Ze kan echter, om hare omslachtigheid, onmogelijk worden toegepast bij peil- of doelverkenners-patrouilles. Alle bezwaren, die, tot nu toe, eene uitgebreide toepassing van het panoramaschetsen voor militaire doeleinden in den weg stonden, worden m. i. ondervangen door het gebruik van een toestelletje, dat, persoonlijke teekentalenten uitsluitende, den tee kenaar in staat stelt, snel eene nauwkeurige en duidelijke schets te vervaardigen, en dat bovendien door zijne bescheidene afme tingen gemakkelijk is mee te voeren, zoowel te voet als te paard. Zoo'n instrument komt in de Natuurkunde voor onder den naam van „Camera Lucida" als toepassing van de totale terug kaatsing van lichtstralen bij een prisma, waardoor men in staat is den omtrek van eenig voorwerp volkomen natuurgetrouw na te teekenen. Het bestaat uit een vierhoekig prisma abeel (plaat 10, lig. 2) met één hoek van 90°, twee hoeken van Ql1^0 en één hoek van 135°. Het licht van het voorwerp valt loodrecht of nagenoeg lood recht in op een der rechthoekzijden bijv. abwordt vervol gens totaal teruggekaatst op ad en dc, om loodrecht op het vlak bc uit te treden. Het oog is nu zoodanig gericht, dat het te gelijkertijd het uittredende licht opvangt en langs de ribbe c een onder het toestel geplaatst blad papier in dezelfde rich ting kan waarnemen, zoodat men met de punt van een potlood den omtrek van het beeld op het papier kan aangeven. Het gevormde beeld is rechtopstaand. Het wordt op een even grooten afstand gezien, als waarop het voorwerp zich werkelijk bevindt, hetgeen oorzaak is, dat in 't algemeen beeld en papier zich op ongelijken afstand van het oog bevinden; het nateekenen van het beeld wordt daardoor bemoeielijkt, aange zien men dan afwisselend het oog moet accomodeeren voor het beeld en voor het papier. Om hieraan tegemoet te komen plaatst men een concave lens tusschen het prisma en het voorwerp, waardoor het mogelijk wordt het beeld met het papier te doen samenvallen. Een teekentoestel „Dikatopter" genaamd, dat in den handel is, berust op hetzelfde beginsel van geheele terugkaatsing van de lichtstralen, als de „Camera Lucida".

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 377