356 In plaats van een prisma, bezigt men twee spiegels, die een hoek met elkaar maken. Een der spiegels is streepsgewijze verfoelied. Het verfoeliede gedeelte hiervan kaatst de van de andere spiegel ontvangen lichtstralen terug naar het oog, ter wijl hetzelfde oog door het onverfoeliede gedeelte heen het ondei liggend papier ziet. Het eigenlijke teekentoestel (plaat 10, fig. 1 en 3) bestaat uit een metalen doos P aan twee zijden (vóór-en onderkant) open en in het bovenvlak voorzien van eene opening Z. Twee spiegels S1 en S2 zijn onder eenen hoek in de metalen doos geplaatst, de half verfoeliede spiegel S2 onder de opening Voor het open voorvlak is een concave lens V aangebracht. Is het toestel zoo gesteld, dat de lens naar het uit te tee kenen landschap, en de opening Z naar boven is gekeerd, dan zal men, het oog boven Z houdende, het beeld op het onder liggende papier zien. Dit beeld is rechtopstaand (plaats 10, fig. 1). Grijs of lichtbruin papier leent zich het best voor dit schetsen, omdat daarbij zoowel het beeld als de punt van het potlood beide duidelijk zichtbaar blijven. Is het teekenvlak (vooral bij ge bruik van wit papier) te sterk belicht, dan kan. men het donkerder maken door het lichttemperglas H met de linkerhand tusschen het apparaat en het papier te plaatsen, terwijl men met de rechterhand teekent (plaat 10 fig. 4- en plaat 11). Door middel van een tweeledigen arm K wordt het teeken apparaat aan het planchet op drievoet bevestigd (plaat 11). Het planchet is groot 25 X 30 c.M. Dit wetende, kan men zich uit plaat 12 gemakkelijk eene voorstelling maken van de afmetingen van het teekenapparaat. Dit laatste wordt met den drievoet achter op de plank bevestigd, terwijl deze door samenstel van riemen zoodanig op den rug wordt gedragen, dat men er ook te paard geen hinder van heeft (Plaat 13). Het totaal gewicht is 3 KG. Het schetsen door middel van boven beschreven toestelletje, moet zich bepalen tot het snel aangeven van de omtrekken met zwart potlood, waarbij men de voorwerpen naarmate ze verder af zijn gelegen met een zwaardere lijn teekent. Het aanbrengen van schaduwen laat men achterwege, omdat dit te veel tijd zou kosten en de teekening er niet duidelijker door wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 378