357 Aanbeveling verdient het na voltooiing eener schets bijschrif ten te plaatsen in het witte gedeelte er boven, bijv. namen van de op de teekening voorkomende kampongs, verschillende af standen, nl. tot zulke plaatsen, tot wegen, maskes enz. (Men verzuime vooral niet minstens één afmeting op de schets in °/00 aan te geven, bijv. die van de hoogte van een kampong- rand, die zich scherp afteekent. Hierdoor wordt men in staat ge teld uit de teekening andere gewenschte afmetingen te bepalen). Opstellingsplaats, datum en naam van den teekenaar c.q. pa trouille-commandant moeten onder de schets vermeld worden. Bij eene beschouwing van de gevallen, waarin het vervaardigen van terreinschetsen van groot belang is, kunnen wij de vol gende onderscheiding maken. lo. De panoramaschets moet dienen ter verduidelijking van in gezonden berichten (peilpatrouilles en döelverkenners, peilposten). 2o. De panoramaschets is een hulpmiddel bij het zich oriën- teeren in het terrein (voor fort- en batterij-commandanten en de bezetting van peilposten). Ad. lo. Peilingen alleen kunnen slechts gegevens verschaffen voor de bepaling van de richting en den afstand van het doel. Hoewel de keuze van projectiel en de wijze van vuren in hoofdzaak afhangen van den aard van het doel, worden zij toch ook beïnvloed door de geaardheid van het terrein, de mate van begroeiing, de aanwezigheid van hulpdoelen, in één woord door de ligging van het doel ten opzichte van zijne omgeving. Waar gegevens hieromtrent onmisbaar zijn voor eene goede bevelvoering, behoeft het geen verder betoog, dat de peilberichten, c.q. berichten van doel verkenners vergezeld moeten zijn door eene panoramaschets. Men ziet echter in, dat, waar het bij patrouilles in het al gemeen vooral aankomt op snel handelen, het vervaardigen van zoo'n schets niet veel tijd mag vorderen, terwijl daarentegen toch de eisch van groote nauwkeurigheid en duidelijkheid moet gehandhaafd blijven, wil de teekening aan de gestelde ver wachting beantwoorden. Dit alles pleit voor het gebruik van boven beschreven toe stelletje. Zoowel bij doelverkenners als bij peilpatrouilles zal het pano-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 379