358 ramaschetsen de taak zijn van de ingedeelde onderofficieren of korporaals (Deze voeren het toestel mee). Bij eene doelver- kennerspatrouille blijft de commandant (een officier) het doel waarnemen, terwijl de onderofficier of korporaal, met het schetsen belast, zijn werk doet. De met behulp van een kijker ontwaarde details worden daarna op de schets aangebracht. De sergeant of korporaal, commandant eener peilpatrouille zal zelf een volledige schets vervaardigen, terwijl een ander man der patrouille de peiling uitvoert. Zoo mogelijk zal ook de bezetting eener peilpost hare berich ten verduidelijken door eene panoramaschets. Ad. II Van onschatbare waarde is het voor de bezetting van eene peilpost, wanneer zij kan beschikken over eene nauw keurige, duidelijke schets van peiling. Wel is waar wordt in principe aangenomen, dat de bezetting der peilposten in Indiëzal bestaan uit personen, die door voort durende verkenning in vredestijd het terrein rondom de peil posten terdege kennen, doch het zal niet mogelijk zijn bij mobilisatie alle peilposten door zulke goed georiënteerde perso nen te doen bezetten. En al kon dit bij mobilisatie wel, dan zullen er zich zeker in de volgende tijdperken gevallen voordoen, waarbij die peilers door ziekte of andere oorzaken vervangen moeten worden door personen, die niet in het terrein bekend zijn. Eene schets, waarop wegen, wateren, getrianguleerde punten, kenbare boomen enz. nauwkeurig zijn' aangegeven, zal den nieuw optredenden peiler in staat stellen zich spoedig te oriënteeren. Ook in forten en tussch en batterij en zullen schetsen bij wis seling van commandant groote diensten kunnen bewijzen. Het aangeven toch van alle bijzonderheden van het voorterrein door den aftredenden aan den optredenden commandant zal door panoramaschetsen niet weinig vergemakkelijkt worden. Jhr. G. M. E. van Suchtelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 380